Data dodania: 24/05/2011

Rozmowa z Edwardem Lauferem - prezesem Vantage Development S.A oraz Romanem M. Meysnerem - członkiem zarządu Vantage Development S.A. na temat inwestycji Promenady Wrocławskie, nowej dzielnicy Wrocławia. Pierwszy etap projektu rozpoczął się wraz z wmurowaniem kamienia węgielnego pod biurowiec Promenady Epsilon.

Jak będzie przebiegał w czasie, proces realizacji zabudowy całej dzielnicy?

Edward Laufer: Promenady Wrocławskie to bardzo duży projekt, którego realizacja potrwa kilka lat. Nasze plany zakładają równoległą realizację części mieszkaniowej i biurowej tak by jednocześnie tworzyła się przestrzeń do życia, pracy i wypoczynku. Pierwszym budynkiem, którego realizację rozpoczęliśmy w marcu br. jest budynek Promenady Epsilon o funkcjach usługowobiurowych o powierzchni 6.700 mkw. który zostanie przekazany do eksploatacji czerwcu 2012 roku. Pod koniec maja odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego, które będzie jednocześnie symbolicznym kamieniem węgielnym nowej dzielnicy. Na przełomie 2011/2012 planujemy rozpocząć budowę pierwszych budynków mieszkalnych, a budowę następnych w miarę zainteresowania klientów, które oceniamy na znaczne. Docelowo zamierzamy wybudować ok. 2000 mieszkań i ok. 80.000 mkw. powierzchni biurowej.

Biurowiec Epsilon ma zostać oddany do użytku już w połowie przyszłego roku. Na współpracy z jakimi podmiotami przy wynajmie powierzchni zależy inwestorowi najbardziej?

EL: Powierzchnie budynku Promenady Epsilon będą faktycznie udostępniane zaraz po oddaniu obiektu do użytkowania w połowie 2012 roku. Zdecydowanie najbardziej zależy nam na wynajmie przez firmy o dużym potencjale wzrostu, które będą potrzebowały w perspektywie kilku lat dodatkowych powierzchni na swój rozwój. Możemy im to zapewnić w następnych latach budując następne budynki z nowoczesnymi powierzchniami w tej samej lokalizacji. Oceniamy, że docelowo może tu powstać Centrum biurowe o powierzchni ok. 80.000 mkw. Taka wielkość powinna zainteresować także duże firmy, które poszukują powierzchni niejednokrotnie powyżej 10.000 mkw. z opcją dalszego znacznego jej powiększania, firmy, które poszukują biurowców z dobrą komunikacją, blisko Centrum i przy rozsądnej cenie wynajmu.

Jaki, zdaniem inwestora, będzie przyszły mieszkaniec Promenad Wrocławskich? Czy projekt może być interesujący dla obecnych mieszkańców Wrocławia, czy dla przyjezdnych i dlaczego?

EL: Inwestycji mieszkaniowych w Centrum Wrocławia jest niewiele, a łączących w sobie bliskość Rynku ( 20 min. pieszo ) dobrą komunikację (tramwaj, autobus, dworzec PKP ), obiekty handlowe oraz duże tereny rekreacyjno- wypoczynkowe nad Odrą, naprawdę kilka. Stąd uważamy, że nasz projekt powinien trafiać w oczekiwania obecnych mieszkańców, którzy nie chcą mieszkać zbyt daleko od Centrum, a poszukują nowych przestrzeni oraz do „nowych” Wrocławian, którzy nie znając miasta chcą mieć wszystko w pobliżu – pracę, szkołę, rozrywkę, wypoczynek. Należy podkreślić, że będzie to nowoczesna dzielnica, a nie pojedynczy budynek w starym otoczeniu, co sprawia, że komfort życia będzie wyższy. Dodatkowo realizowana część biurowa, dla wielu będzie szansą znalezienia pracy w pobliżu.

Jaki będzie charakter nowej dzielnicy Promenady Wrocławskie? Do kogo zaadresowana jest inwestycja i co będą mogli znaleźć w niej mieszkańcy, a także najemcy powierzchni biurowych?

Roman M. Meysner: Promenady Wrocławskie to kompleksowy projekt nowej dzielnicy, przy realizacji którego wykorzystuje się szereg zaawansowanych i innowacyjnych technologii. Stworzenie autonomicznej społeczności dzielnicy i wydzielenie areału od okalających dzielnic, powodują, iż stoimy przed zadaniem nie tylko budowlanym, lecz także społecznym. Projekt jest dostosowany do dzisiejszych potrzeb i wysokich wymogów szerokiej grupy klientów - jego funkcjonalność i osobowość odpowiadają miejskiemu stylowi życia. Lifestyle’owy charakter inwestycji zainteresuje osoby, które cechują się aktywnością, otwartością i dojrzałą świadomością. Promenady to także przestrzeń, która - w lepszym stopniu niż tradycyjne parki biurowe – zaspokoi potrzeby związane z dostępem do miejsca pracy na naprawdę wysokim poziomie. W koncepcję dzielnicy wpisuje się atrakcyjna lokalizacja i znakomity dostęp do wszelkich rodzajów komunikacji publicznej we Wrocławiu. W przyszłości w sąsiedztwie inwestycji przebiegać będzie linia tramwaju plus i rozwinięty zostanie węzeł przesiadkowy integrujący komunikację tramwaj – autobus – pociąg. Istotna jest bliskość zieleni i rzeki, a także zaplanowane wydzielenie trzech niezależnych przestrzeni parkowych, ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych, co zapewni przyszłemu mieszkańcowi możliwość korzystania w jednym miejscu z wielu atrakcji. Charakter Promenad Wrocławskich będzie nawiązywał do popularnej londyńskiej dzielnicy Notting Hill poszerzony o szerszy kontekst społeczny.

W jaki sposób realizacja nowej dzielnicy Wrocławia wpisuje się w rozwój miasta, z punktu widzenia rodzimego biznesu? Czy można mówić o idei i odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest przestrzeń miejska?

RM: Promenady Wrocławskie to pierwsza, od lat osiemdziesiątych, praktyczna próba budowy w centrum miasta faktycznej nowej dzielnicy o unikalnym charakterze i funkcji. Realizując inwestycję, odwołujemy się do najlepszych tradycji urbanistycznych ubiegłego wieku, gdzie we Wrocławiu powstawały m.in. Sępolno czy Biskupin. To poziom urbanistyki, w której człowiek, parametry jego funkcjonowania i potrzeby w dzisiejszym świecie są główną determinantą projektowania. Kluczowa wartość, która przyświecała twórcom koncepcji urbanistycznej, jaką udało się zrealizować, to zachowanie równowagi pomiędzy skalą usług, powierzchni biurowych a mieszkaniowych; równowaga pomiędzy przestrzenią pracy, wypoczynku i sfery prywatnej życia. Idea multi-function to de facto powrót do rozwiązań w nowoczesny sposób interpretujących samowystarczalność przestrzeni, ale idąca dalej niż tylko tak zwany „corner shop”, plac zabaw czy odpowiednia ilość miejsc parkingowych. Naturalnie, realizacje inwestycji na obrzeżach miast wymagają dodatkowych nakładów na kształtowanie otoczenia, takich jak chociażby rozbudowa infrastruktury, czy sieci dróg dojazdowych. Dlatego, mając na uwadze odpowiedzialność za przestrzeń miejską, przy współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia udało się uzyskać spójny w założeniach i co najważniejsze możliwy do zrealizowania pomysł reurbanizacji obszaru śródmiejskiego. Istotna koncepcja w rozwoju miasta i aglomeracji świetnie wpisuje się też w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Jakie jeszcze korzyści dla wszystkich mieszkańców Wrocławia wynikają z budowy i zagospodarowania takiego terenu, jak planowane Promenady Wrocławskie?

RM: Oprócz wspomnianych, istotna jest możliwość zamieszkania w kameralnej, przyjaznej przestrzeni, położonej jednocześnie w faktycznym centrum miasta, w sąsiedztwie wody i związanych z nią terenów rekreacyjnych. Na istniejących trasach komunikacji publicznej być może trzeba będzie zwiększyć częstotliwość jej kursowania, ale czas dojazdu pozostanie dużo krótszy niż z przedmieść. Miasto, jego mieszkańcy zyskają w tej dotychczas mniej zadbanej postindustrialnej części miasta, atrakcyjne miejsce do przebywania, a może również aktywności ogólnomiejskie – kino plenerowe, restauracje tematyczne, promenady spacerowe, cykliczne targi staroci, itp.