Data dodania: 29/04/2010

Ci, którzy brali udział w poprzednich seminariach inwestycyjnych w Rzeszowie, Łodzi i Lublinie wiedzą doskonale, że podczas takich spotkań pada bardzo wiele trudnych pytań o możliwości i zagrożenia rozwoju inwestycyjnego miast. Tym razem nie będzie inaczej. 13 maja we Wrocławiu uczestnicy spotkania będą szukać odpowiedzi na pytania dlaczego to tutaj warto inwestować, w jaki sposób sprawnie zarządzać taką metropolią, jakie bariery i wyzwania czekają region Dolnego Śląska w najbliższym czasie. Gospodarzem i współorganizatorem seminarium jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. 

Wśród uczestników spotkania znajdą się eksperci z dziedziny inwestycji infrastrukturalnych, specjaliści z firm zajmujący się rynkiem nieruchomości, krajowi i zagraniczni inwestorzy, a także przedstawiciele władz aglomeracji wrocławskiej. 

Dlaczego Wrocław? 

Stolica Dolnego Śląska to niewątpliwie ważny punkt na inwestycyjnej mapie Polski. Jednym z podstawowych czynników decydujących o rozwoju gospodarczym aglomeracji i całego regionu, zamieszkiwanego obecnie przez blisko trzy miliony osób, jest dobra dostępność komunikacyjna wrocławskiej metropolii. Wiadomo, że w perspektywie najbliższych lat, jakość życia mieszkańców znacząco wzrośnie, co jest efektem realizowanych z dużym rozmachem projektów infrastrukturalnych. 

Wrocław wraz z całym Dolnym Śląskiem znajduje się dziś w czołówce miejsc będących w ścisłym kręgu zainteresowania inwestorów – mówi Tomasz Gondek, dyrektor ds. projektów w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A. - W Polsce, to jeden z największych rynków pracy dla specjalistów, zwłaszcza z branży IT oraz obszar skupiający największą liczbę szkół, uczelni oraz centrów usługowych, handlowych i rekreacyjnych – dodaje. 

Na Dolnym Śląsku rozwija się głównie przemysł motoryzacyjny, RTV i AGD, IT, finansowy i medyczny oraz inżynieria elektryczna i wojskowa. Najwięksi inwestorzy zagraniczni to m.in. LG, Toyota, Whirlpool, FagorMastercook Volvo, Toshiba, Bosch, Siemens, 3M, Google czy HP.

Pomimo światowego kryzysu finansowego, w 2009 roku Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A., której głównym zadaniem jest przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zakończyła sukcesem aż 12 ważnych projektów inwestycyjnych! W sumie deklaracje zatrudnienia przy tych inwestycjach sięgają dużo ponad 5000 osób. Do kluczowych z gospodarczego punktu widzenia projektów w 2009 roku należały przedsięwzięcia firm IBM i McKinsey (o lokalizację tej prestiżowej inwestycji Wrocław walczył z Krakowem), ale nie zabrakło również inicjatyw z sektora produkcyjnego, np. inwestycji Autoliv czy Esplex z grupy Acer. - Impuls ten w następnych latach da zwiększone wpływy do budżetów samorządowych rzędu kilku do kilkunastu milionów złotych – ocenia Tomasz Gondek.

- Poza solidnym zapleczem infrastrukturalnym, niezaprzeczalnym atutem aglomeracji są ludzie. Wrocławskie uczelnie kształcą rocznie ponad dwadzieścia tysięcy profesjonalistów, władających biegle językiem angielskim czy niemieckim – mówi Barbara Osuchowska, Project Manager w firmie K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego. - To spory zastrzyk kadrowy młodej, dynamicznej i otwartej na nowe wyzwania grupy wykształconych specjalistów – dodaje.

Dlaczego Prospects in Dolnośląskie? 

Wielotorowość podejmowanych przez różne podmioty działań wiąże się z wprowadzaniem tymczasowych rozwiązań w zarządzaniu Miastem. Ma to bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie inwestorów i mieszkańców, którzy stawiają sobie kolejne pytania: przede wszystkim jak w obliczu licznych inwestycji infrastrukturalnych skutecznie zarządzać przestrzenią Wrocławia i czy tak silna dynamika zachodzących zmian pomaga czy przeszkadza w zrównoważonym rozwoju aglomeracji? Prospects in Dolnośląskie jest doskonałą okazją, by sobie na nie odpowiedzieć. Prócz tego uczestnicy mają szansę nawiązania przydatnych kontaktów biznesowych i podjęcia współpracy z potencjalnymi kontrahentami. 

Szczegółowy plan seminarium inwestycyjnego znajdą Państwo poniżej i na stronie internetowej organizatora spotkania, Bluevine Consulting: www.prospectsinpoland.com. Obecność na seminarium należy potwierdzić do 5 maja, pisząc pod adres mailowy office@bluevine.pl. 

KompasInwestycji jest patronem medialnym tego wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM SEMINARIUM: 

15:30 – 16:00 – REJESTRACJA

16:00 – 16:20 – Uroczyste rozpoczęcie – Dariusz Ostrowski, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA

16:20 - 16:40 – Strategia rozwoju infrastruktury w regionie – Marek Żabiński, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia, Urząd Miasta Wrocławia

16:40 – 17:00 – Szansa i zagrożenia dla polskiej gospodarki w 2010 – Rafał Benecki, Starszy Ekonomista, ING BANK

17:00 – 17:20 – Rynek nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu – Wojciech Pisz, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych, Associate, Cushman & Wakefield

17:20 – 17:40 – Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych i miejskich – Mariusz Kurzac, Prezes Zarządu, ING LEASE Polska

17:40 – 18:00 – PRZERWA KAWOWA

18:00 – 19:00 – PANEL DYSKUSYJNY 

- Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury (do potwierdzenia)

- Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (do potwierdzenia)

- Przedstawiciel Polskich Kolei Państwowych (do potwierdzenia)

- Tomasz Gondek, Dyrektor ds. Projektów, ARAW 

- Hana Cervinkowa, Prezes, Hala Stulecia we Wrocławiu

- Maciej Zathey, Z-ca dyrektora, Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu

- Marcin Warda, Dyrektor IDOM Sp. z o. o. 

 19:00 – 22:00 – VIP BUSINESS MIXER

 

 

ŹRÓDŁO FOT.: Build Desk