Data dodania: 17/02/2010

Aquaparków i planów ich budowy w Polsce jest właściwie sporo. Miasta stawiają na tego typu inwestycje, bo prawdopodobieństwo, że nie odniosą komercyjnego sukcesu jest bardzo małe. Polacy lubią tego typu rozrywkę - pewnie dużo bardziej niż spędzanie czasu na „tradycyjnym" basenie. Pomijając kwestie finansowe dylemat, co budować - basen czy aquapark - wydaje się już nieaktualny. Teraz wchodzą w grę raczej pytania o to, jak daleko posunąć się w projektowaniu inwestycji i jakie - nieznane jeszcze albo mało popularne - rozwiązania zastosować, żeby obiekt był wyjątkowy. Na to pytanie odpowiadają inwestorzy i projektanci aquaparku, którego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku w Koszalinie.

Kompleks wodno-rekreacyjny, o którym mowa powstanie na 7,7-hektarowej działce w rejonie ulic Gdańskiej, Rolnej i Kopernika. Projekt obiektu opracowało warszawskie biuro architektoniczne Płaskowicki & Partnerzy Architekci, które zaprojektowało m.in. aquapark w Radomiu, kryte lodowisko w Warszawie, podziemną halę sportową w Warszawie i zespół obiektów sportowo-rekreacyjnych w Głogowie. Koszaliński kompleks będzie się składał z dwóch części: głównym i centralnym elementem zespołu będzie właśnie Aqua Park. Drugim - również istotnym, ma być hotel wraz z prowadzącym do niego łącznikiem. Cała zabudowa będzie oddzielona od obszaru otwartego zielenią.

Basen pod liściem

Głównym akcentem parku wodnego uatracyjniającym jego formę ma być dach w kształcie liścia, który od strony północno-zachodniej będzie się zawijał na fasadzie, a po przeciwnej będzie się unosił ponad terenem otwierając wnętrze obiektu na części rekreacyjne i parkowe. Na dachu znajdą się świetliki oraz zewnętrzny otwór doświetlający i eliptyczny dziedziniec w obrębie zespołu SPA - wszystko to po to, aby wnętrze obiektu spajało się z naturalnym otoczeniem. Główne wejście do budynku będzie się znajdowało w pobliżu płytkiego basenu wodnego o eliptycznym kształcie. Fragment fasady wyznaczającej wejście ma być podkreślony tzw. „płaszczem wodnym", przez który wejdziemy do wnętrza obiektu.

Budynek Aqaparku będzie miał trzy kondygnacje naziemne - ma się składać z podłużnej części usytuowanej wzdłuż parkingu oraz schowanej za nią hali basenowej. W projekcie kompleksu część rekreacyjna zajmuje największą powierzchnię obiektu i obejmuje takie atrakcje jak: pełnowymiarowy basen sportowy na ok. 300 osób, baseny rekreacyjne, różnorakie zjeżdżalnie, sztuczną rzekę, basen ze sztucznymi falami, niewielkie baseny dla dzieci, a także rozbudowaną część SPA, oczko wodne, taras z leżakami oraz punkt gastronomiczny. Kondygnacja podziemna budynku przeznaczona została na potrzeby administracji zespołu. To będzie miejsce na zaplecze techniczne, ale także (opcjonalnie) część zawierająca czterotorową kręgielnię wraz zapleczem gastronomicznym i sanitarnym.

Spanie po pływaniu

Budynek hotelu będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Parter w kształcie litery L stanie się przedłużeniem części Aquaparku. Na parterze znajdzie się baza hotelowa z restauracją, a także miejsce na lokale usługowe np.: salon fryzjerski, sklep sportowy, kiosk itp. oraz zespół sal konferencyjnych. Na pozostałych trzech kondygnacjach znajdą się pokoje hotelowe: 48 dwuosobowych, dziewięć apartamentów dwuosobowych, oraz małe foyer na każdej z nich. Kondygnacja podziemna przeznaczona jest na zaplecze techniczne i obsługę hotelu.

Budowa ruszy jeszcze w tym roku?

Zgodnie z zapowiedziami miasta realizacja inwestycji powinna się rozpocząć jeszcze w III kwartale 2010 roku, a zakończyć na przełomie lat 2012 i 2013. Tutaj warto zaznaczyć, że Koszalin już po raz trzeci podchodzi do budowy Aquaparku, który ma być przecież najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Pierwsze pomysły pojawiły się już pięć lat temu. Początkowo inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miała realizować spółka z Bydgoszczy. Następnie swój pomysł przedstawiło niemieckie konsorcjum, a także powołana specjalnie na potrzeby tej inwestycji spółka Błękit Bałtyku i wrocławska firma Miastoprojekt, która prowadziła już zresztą wstępne pertraktacje z miastem. Przez te pięć lat nie udało się jednak wyjść poza fazę pewnej mglistej wizji, bez konkretów. Po latach miasto zdecydowało się na przekazanie realizacji inwestycji Zarządowi Obiektów Sportowych. Koszt budowy najnowocześniejszego parku wodnego w Polsce prawdopodobnie zamknie się w sumie 76 mln zł.

Red.: AMS

ŹRÓDŁO FOT.: aquapark.koszalin.pl

 

 

 

 

 

 


fot. Zwycięski projekt Aquaparku w Koszalinie - Płaskowicki & Partnerzy Architekci