Data dodania: 09/03/2020

Podczas tegorocznej edycji konferencji Forum Ekspertów, serwis Kompas Inwestycji wyróżnił projekty realizowane w duchu zrównoważonego budownictwa. Nagrodzone złotymi kompasami inwestycje wyznaczają kierunek zmian i najlepsze standardy na polskim rynku.

– Monitorujemy rynek budowlany od kilkunastu lat. W oparciu o codzienną pracę, podczas której rejestrujemy nowe przedsięwzięcia, śledzimy zmiany w podejściu do projektowania i realizacji, postanowiliśmy uhonorować projekty szczególne - powiedział Michał Oksiński, redaktor serwisu Kompas Inwestycji.

- Nagrodzone przez nas inwestycje powstawały w duchu zrównoważonego budownictwa, co więcej, zapowiadają lub potwierdzają nowe trendy na rynku nieruchomości. Wyróżniają się jakością i wyznaczają najlepsze standardy na polskim rynku - podkreśliła Maja Bromowska, prezes spółki Kompas Inwestycji, wydawcy serwisu Kompas Inwestycji i organizatora konferencji Forum Ekspertów.

Riverwiev - inwestycja mieszkaniowa
Inwestor: Vastint
Projektant: APA Wojciechowski

Wykonawca: CFE Polska

Serwis Kompas Inwestycji nagrodził inwestora, projektantów i wykonawcę osiedla Riverwiev w Gdańsku.

W „mieszkaniówce” złotym kompasem zostało nagrodzone osiedle Riverwiev w Gdańsku, inwestycja jest certyfikowana w systemie LEED. To pierwszy projekt mieszkaniowy spółki Vastint w Polsce, referencyjny dla przyszłych tego typu obiektów. Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię APA Wojciechowski, architektura nawiązuje do zabytkowej zabudowy miasta, a prace projektowe były poprzedzone przez studia przestrzenne. Na terenach części wspólnych osiedla powstał ogród, materiały, które zostały wykorzystane do budowy, przewyższają obowiązujące na rynku normy dotyczące akustyki. Co ciekawe, założeniem inwestora było, że rozpoczęcie sprzedaży nastąpi po rozpoczęciu budowy. Takie rozwiązanie upraszcza proces sprzedaży, sprawia również, że nabywca ogląda gotowy produkt.

Forest - inwestycja biurowa
Inwestor i wykonawca: HB Reavis

Projektant: HRA Architekci

Forest - projekt biurowy ze złotym kompasem.


Inwestycja powstaje na 2-hektarowym terenie, w rejonie Ronda Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie, zabudowa widziana z góry będzie przypominać literę C. Planowana powierzchnia najmu brutto wyniesie 78 tys mkw. 120-metrowy wieżowiec będzie okolony budynkami o wysokości od 6 do 8 kondygnacji. Inwestycja jest certyfikowana w systemie BREEAM, cały kompleks został zaprojektowany zgodnie z zasadami tzw. biophilic design, którego założeniem jest zwiększenie kontaktu użytkowników ze środowiskiem naturalnym. Na dachach budynków znajdą się balkony, loggie i zielone tarasy. Pomiędzy budynkami zaprojektowano przechodni plac i tereny zielone wielkości prawie 4 tys mkw., na których pojawi się ponad 400 drzew i krzewów.

BTS Leroy Merlin - inwestycja magazynowa
Inwestor: Panattoni Europe
Projektant: Forma Pracownia Tomasz Knap

Wykonawca: Kajima Poland

W sektorze magazynowym nagrodzono inwestycję Panattoni dla Leroy Merlin.

W samym geograficznym środku polski powstał magazynowy kompleks, zbudowany przez Panattoni dla Leroy Merlin, największy obiekt dystrybucyjny w Polsce. Całkowita powierzchnia inwestycji wynosi 123 600 mkw., w tym biura to 2420 mkw. Na terenie obiektu powstało 160 doków i 6 bram wjazdowych z poziomu „0”, na zewnątrz stanęła zadaszona wiata licząca 10 000 mkw. do przechowywania towarów nie wymagających składowania w magazynie. Inwestycja była certyfikowana w systemie BREEAM, wykorzystano innowacyjny system energooszczędnego oświetlenia LED, zwiększono również dostęp do światła dziennego.

Elektrownia Powiśle - rewitalizacja / inwestycja wielofunkcyjna
Inwestor: White Star Real Estate
Architekta: APA WojciechowskiWarszawska inwestycja powstała na terenie historycznych zabudowań dawnej elektrowni z 1904 r. Potężny, wielofunkcyjny projekt obejmuje kawiarnie, sklepy, część mieszkaniową, biurową i hotelową. Na terenie obiektu dostępna będzie też strefa handlowo-restauracyjna o powierzchni 18 tys. mkw. z prawie 40 konceptami gastronomicznymi oraz nowe place miejskie usytuowane pomiędzy odrestaurowanymi i nowymi budynkami. 

Jaśminowy Mokotów - kompas specjalny
Inwestor: Skanska Residential Development Poland
Wykonawca: SkanskaKapituła nagrody Kompasu Inwestycji postanowiła przyznać specjalne wyróżnienie dla inwestora i wykonawcy warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów, pierwszej w stolicy budowy w pełni zasilanej energią wiatrową. Warto zaznaczyć, że trzyetapowa inwestycja jest certyfikowana w systemie BREEAM, do wykończenia wnętrz wykorzystano naturalne materiały, w częściach wspólnych zastosowano oświetlenie typu LED oraz czujniki ruchu i energooszczędne windy. Powierzchnia biologicznie czynna w tej inwestycji wynosi 60% obszaru, do podlewania zieleni służy gromadzona woda deszczowa.