Prezesi największych firm budowlanych, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” i Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Główny Inspektor Pracy podpisali „Deklarację w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie”.
Podpisane dokumenty określają minimalne wymagania generalnych wykonawców w stosunku do podwykonawców w zakresie bezpieczeństwa pracy. Zostały wypracowane w ramach działalności porozumienia siedmiu największych firm budowlanych na rzecz bezpieczeństwa w budownictwie. W skład dokumentów wchodzą: standard minimalnych wymagań wobec podwykonawców - zapisy umowne oraz standard minimalnych wymagań wobec podwykonawców - szkolenia i dodatkowe kwalifikacje.
Swoje podpisy pod dokumentami złożyli prezesi sygnatariuszy porozumienia: Skanska, Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Warbud oraz Witold Piwkowski, Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa koordynującego działalność porozumienia. Oznacza to, że na budowach realizowanych przez ww. przedsiębiorstwa zatrudnieni podwykonawcy zetkną się z co najmniej takimi wymaganiami, jakie zapisane zostały w uzgodnionych standardach.
Uroczystość złożenia podpisów pod dokumentami regulującymi wymagania liderów branży budowlanej w zakresie BHP została poprzedzona spotkaniem w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyli w nim prezesi firm tworzących „Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie”, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych oraz Główny Inspektor Pracy. Olgierd Dziekoński, Minister w Kancelarii Prezydenta RP zadeklarował pełne poparcie Prezydenta Bronisława Komorowskiego dla działań na rzecz wdrażania bezpiecznych praktyk na polskich budowach.
Celem „Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie” zawiązanego w sierpniu ubiegłego roku przez największe firmy budowlane, w tym Skanska, ma być zainicjowanie szeroko zakrojonych działań na rzecz bezpieczeństwa na placach budów i ograniczenia liczby wypadków przy pracy, w tym przede wszystkim wypadków śmiertelnych.
Liderzy polskiej branży budowlanej chcą wspólnie oddziaływać na współpracujące z nimi firmy podwykonawcze, w których wypadkowość jest największa oraz razem budować kulturę bezpiecznej pracy na budowach. „Porozumienie” jest realizowane we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. Koordynatorem prac jest PZITB.
Źródło: Skanska