Data dodania: 17/05/2017

Firma deweloperska Virako zrealizuje w centrum Łodzi nową inwestycję - Monopolis. W projekcie, który przygotowała Grupa5 Architekci i pracownia Jerzego Lutomskiego, obok części biurowej powstaną przestrzenie dla ważnych wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu.

Inwestycja jest zlokalizowana u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. W Monopolis powstanie 23 400 mkw. powierzchni biurowej, która zostanie rozlokowana w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie 7 000 mkw. nowoczesnych biur. W dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8 050 i 8 350 mkw. Przewidziano w sumie niemal 2500 miejsc pracy.

Goście i klienci Monopolis będą mieli do dyspozycji poza biurami także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Przestrzeń Monopolis będzie otwarta i przyjazna całym rodzinom.

Projekt Monopolis przygotowała polska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. Projektując Monopolis i urządzając jego przestrzenie architekci stworzyli miejsce, które stanie się strefą spotkań, wypoczynku, aktywności i wydarzeń, również kulturalnych.

- Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

Grupa5 Architekci zaproponowała rozwiązania architektoniczne, które wydobędą ukryte piękno pofabrycznego dziedzictwa. - Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń – mówi Rafał Grzelewski. - Projekt to nie pojedyncze budynki. To nie tylko program upakowany w kubaturę, ale emocje i wizja ujęte w całość. Potencjał dawnej fabryki i zaangażowanie inwestora przekonały nas do realizacji magicznego miejsca w Łodzi. Zamiast typowej przestrzeni biurowej będziemy mieli prawdziwe, żyjące miejsce. Jestem przekonany, że Monopolis będzie kolejną wyjątkową wizytówką Łodzi – dodaje.

Monopolis będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym. Wyłącznym agentem ds. komercjalizacji i marketingu kompleksu Monopolis jest firma JLL. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną nowoczesne biura w dawnym gmachu postindustrialnym, a także inne miastotwórcze funkcje. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Zostaną ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 roku.