Podatek od nieruchomości w Polsce obejmuje zarówno budynki, jak i działki. Płacą go osoby budujące oraz kupujące budynek, ziemię, lokal. Obowiązek jego zapłaty pojawia się pierwszego dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiły wskazania do jego zapłaty. Wysokość podatku jest zależna od gminy, w której znajduje się nieruchomość. Istnieje też kilka sposobów na jego obniżanie. Wyjaśnimy Państwu, czym jest podatek od nieruchomości w Polsce i pokażemy, jakie są sposoby, by go minimalizować.
Podatek od nieruchomości w Polsce powinien być płacony w kolejnym miesiącu po tym, jak podatnik przejął prawo własności, został jej użytkownikiem wieczystym lub samoistnym posiadaczem. Środki zebrane z tego tytułu przez organy samorządowe są jednym z podstawowych elementów ich przychodu własnego. Podatek obowiązuje zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Uiszczają go właściciele prywatni, firmy oraz podmioty organizacyjne, a także posiadacze zależni nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub gminy. Jeśli nieruchomość jest dobrem wspólnym i ma więcej niż jednego właściciela, to obowiązek płacenia podatku spoczywa na wszystkich współwłaścicielach. Jego wielkość może jednak zależeć od udziałów w prawie własności. Każdy właściciel ma prawo starać się o obniżenie podatku m.in. poprzez korzystanie z ulg i odpisów.
Niemniej, istnieją jednostki zwolnione z podatku od nieruchomości w Polsce. Są to m.in. stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego, o ile wykorzystują dany budynek zgodnie z deklarowaną działalnością statutową. Poza tym podatku od nieruchomości nie płacą rolnicy, o ile ich grunty służą wyłącznie działalności rolniczej, leśnej lub rybackiej. Podatku nie pobiera się również za nieruchomości indywidualnie wpisane do rejestru zabytków, za nieużytki i użytki ekologiczne, a także za grunty zakrzewione i zadrzewione. Ponadto podatek od nieruchomości nie dotyczy wielu nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego.
Wysokość podatku od nieruchomości jest w Polsce niejednorodna. Ustala ją urząd gminy lub miasta, na terenie którego znajduje się grunt, budynek lub lokal. Następnie stawki te są aktualizowane każdego roku. Istnieje jednak ustawowy limit, którego wysokość podatku nie może przekraczać. Jest on ustalany przez Ministerstwo Finansów i w 2023 roku wynosi:
Na wysokość ostatecznej stawki wpływa szereg czynników. Poza wielkością nieruchomości i jej rodzajem duże znaczenie ma możliwy dochód, jaki jest w stanie przynosić dany grunt lub budynek. Chcąc poznać aktualne stawki obowiązujące w danej gminie, można skontaktować się bezpośrednio z urzędem lub znaleźć stosowne informacje na stronie internetowej, bądź w Biuletynie Informacji Publicznej.
Czynniki decydujące o wysokości podatku od nieruchomości wydają się dość oczywiste. Przede wszystkim jest to wielkość nieruchomości. Opodatkowaniu podlega grunt oraz zabudowania, które się na nim znajdują. Wyliczenie podatku za budynek wymaga obliczenia jego powierzchni użytkowej. Wedle prawa, za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię o wysokości przekraczającej 2,2 m. Podatku w ogóle nie nalicza się w przypadku pomieszczeń o wysokości niższej niż 1,4 m. Lokum o wysokości mieszczącej się w przedziale 1,4-2,2 m jest obłożone podatkiem na poziomie 50% standardowej stawki.
Na wysokość podatku wpływa również sposób wykorzystania nieruchomości. Inne stawki obowiązują w przypadku lokali mieszkalnych, a inne obejmują budynki i grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym ewentualna zmiana przeznaczenia budynku powinna być natychmiast zgłaszana do urzędu gminy lub miasta. Podobnie jest w przypadku przebudowy skutkującej zmianą powierzchni użytkowej nieruchomości.
W Polsce istnieje kilka sposobów na obniżenie podatku od nieruchomości. Dotyczą one zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Mogą z nich skorzystać właściciele prywatni oraz firmy każdego rodzaju. Jako że wysokość podatku zależy od rodzaju nieruchomości oraz jej powierzchni, największe pole manewru daje przekształcenie działek na te o niższej stawce podatkowej lub ponowne wyliczenie powierzchni użytkowej budynku tak, by maksymalnie ją ograniczyć.
Wielokrotnie okazuje się, że grunty są uznawane za przedmiot zbyt wysokiego opodatkowanie w sytuacji, gdy część z nich może być całkowicie zwolniona z tych opłat. Warto dokonać dogłębnej weryfikacji i sprawdzić, czy nie posiada się gruntów zakrzewionych lub zadrzewionych, które są całkowicie zwolnione z podatku od nieruchomości. Podobnie jest we wspomnianym już przypadku gruntów będących nieużytkami lub użytkami ekologicznymi.
Niejednokrotnie okazuje się też, że powodem do obniżenia podatku od nieruchomości jest szczegółowa weryfikacja powierzchni użytkowej. Dobrze więc rozpocząć od gruntownej inwentaryzacji, najlepiej pod okiem specjalisty. W razie takiej możliwości, warto ograniczyć zakres zbędnej przestrzeni użytkowej w celu obniżenia podatku. Należy przy tym dokładniej przyjrzeć się wysokości pomieszczeń, w szczególności skosom. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, może się okazać, że niskie sufity dają opcję zmniejszenia podatku. Co więcej, jeśli wykaże się, że wcześniej dokonywało się nadpłaty z powodu przeszacowania powierzchni użytkowej, to można ubiegać się o zwrot nadpłaty nawet do pięciu lat wstecz.
Możliwości minimalizacji podatku od nieruchomości w Polsce jest zdecydowanie więcej. Chcąc mieć pewność, że wykorzystało się wszystkie opcje, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego, który zapozna się z posiadanymi dobrami i wskaże wszystkie opcje zmniejszenia opłat.