Data dodania: 08/12/2023

Inwestowanie w nieruchomości od lat stanowi jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Trzeba jednak dysponować przynajmniej podstawową wiedzą, żeby robić to rozsądnie i z perspektywą zadowalającego zysku. Do największych dylematów przyszłych inwestorów należy pytanie, czy inwestować w nowe nieruchomości, czy może jednak w stare budynki? Obie opcje mają swoje wady i zalety, więc odpowiedź wcale nie jest oczywista. Przyjrzymy się każdemu z rozwiązań, aby pomóc Państwu podjąć decyzję dotyczącą najlepszego kierunku inwestycji.

Czy inwestować w stare nieruchomości? Wady i zalety

Na pytanie czy inwestować w stare nieruchomości, można bez zastanowienia odpowiedzieć twierdząco. Otwartą sprawą pozostaje jednak kwestia tego, kto powinien zdecydować się na takie posunięcie. Pewnym jest bowiem, że każda inwestycja w nieruchomości to dobry pomysł, lecz nie każda jest dobra dla konkretnego inwestora.

Inwestycje w stare nieruchomości - najważniejsze plusy:

  • Kupując nieruchomość z drugiej ręki, dostaje się gotowy budynek, w którym wiele elementów nie wymaga dodatkowych prac. Znaczna część nieruchomości tego typu nadaje się do wynajęcia niemal od razu, co pozwala na szybkie rozpoczęcie realnego zarabiania.
  • Dość łatwo można znaleźć nieruchomość z drugiej ręki w znacznie niższej cenie niż nowe lokum od dewelopera. Inwestor ma większe możliwości wyboru lokalu dopasowanego do jego możliwości finansowych. Rynek jest pełen nieruchomości różniących się metrażem, standardem, lokalizacją, materiałami wykorzystanymi do wykończenia i wieloma innymi cechami.
  • Nieruchomości z drugiej ręki są zwolnione z podatku VAT, co stanowi znaczne udogodnienie, szczególnie dla początkujących inwestorów. Co prawda, nabywcę obowiązuje podatek od czynności cywilnoprawnych, lecz wynosi on tylko 2% wartości nieruchomości, czyli znacznie mniej niż 8% lub 23% stawki VAT-u.
  • Stara nieruchomość może mieć ciekawą historię, dzięki której będzie cieszyć się prestiżem. W ten sposób bez dodatkowego wkładu inwestuje się nie tylko w budynek, ale też w jego swoisty marketing, ponieważ dobra opinia odpowiada za zwiększone zainteresowanie nieruchomością.

Inwestycje w stare nieruchomości - główne minusy:

  • Stare nieruchomości najczęściej już na początku wymagają wkładu finansowego w remont lub przynajmniej odświeżenie. Oznacza to potrzebę dodatkowej inwestycji i pilnowania przebiegu prac jeszcze przed rozpoczęciem zarabiania z wynajmu.
  • Uzyskanie satysfakcjonującego kredytu na zakup nieruchomości z drugiej ręki może być nieco trudniejsze niż w przypadku nieruchomości deweloperskiej. Chodzi tu głównie o sam proces ubiegania się o pomoc finansową w banku, ale też o większe ryzyko odmowy.
  • Nieruchomości z rynku wtórnego najczęściej nie dorównują tym nowym pod względem udogodnień i wykorzystania nowoczesnych technologii. Próżno szukać w nich ekologicznych rozwiązań, które przekładają się choćby na obniżenie opłat eksploatacyjnych. Tym samym są mniej atrakcyjne dla wielu potencjalnych nabywców i wynajmujących.
  • Decydując się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, trzeba dobrze orientować się w tej branży. Istnieje mnóstwo pułapek, które przeoczyć może laik. Realna ocena stanu lokalu wymaga wiedzy i doświadczenia. Inwestycja w starą nieruchomość niesie za sobą ryzyko niedostrzeżenia pewnych mankamentów, które w rzeczywistości obniżają wartość lokum.

Czy inwestować w nowe nieruchomości? Wady i zalety

Inwestycja w nieruchomość od dewelopera jest z pewnością dużo prostsza i bezpieczniejsza niż szukanie odpowiedniego budynku na rynku wtórnym. Mieszkania i domy w stanie deweloperskim cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród kupców, którzy sami chcą w nich zamieszkać, jak i wśród inwestorów, którzy chcą na nich zarabiać. Dlaczego i czy w ogóle inwestować w nowe nieruchomości?

Inwestycje w nowe nieruchomości - najważniejsze zalety:

  • Pewność standardu to podstawowy atut inwestycji w nowe budownictwo. Wybierając nieruchomość od dewelopera, można mieć pewność, że będzie celowała w nowoczesne trendy budowlane. Można liczyć na ekologiczne rozwiązania, zastosowanie nowoczesnych materiałów, modne wykończenia. W starych budynkach osiągnięcie takiego poziomu jest albo bardzo kosztowne, albo zupełnie niemożliwe.
  • Większe zainteresowanie kupców i wynajmujących to kolejna duża zaleta nowych mieszkań. Dla inwestora to niezwykle istotne, żeby nieruchomość, którą dysponuje, była dobrem pożądanym na rynku. Nie da się ukryć, że od kilku lat nowe mieszkania i domy cieszą się o wiele większym zainteresowaniem niż stare budownictwo, które powoli staje się gratką dla osób oszczędzających lub dla koneserów.
  • Zakup nieruchomości od dewelopera jest lepiej chroniony prawnie. Ewentualne błędy budowlane są podstawą do ubiegania się o odszkodowanie lub karę umowną. W przypadku lokali z drugiej ręki trzeba polegać na własnej ocenie stanu budynku. Zdarzają się nieuczciwi deweloperzy, jednak ryzyko, że wystąpią usterki, za które nie uzyska się żadnej rekompensaty, jest bardzo niskie.
  • Inwestycja w nowe budownictwo to także prostsze procedury uzyskania kredytu hipotecznego. Banki chętniej wspierają finansowo kupców nowych nieruchomości, a zapisy umowy kredytowej często są dopasowane do umowy deweloperskiej. Dzięki temu nie trzeba w ogóle przejmować się finansowaniem zakupu, a jedynie regularną spłatą kredytu.

Inwestycje w nowe nieruchomości - główne wady:

  • Nieruchomość z rynku pierwotnego jest przekazywana w stanie deweloperskim lub pod klucz. Oba przypadki wymagają jeszcze wkładu czasu, pracy oraz kapitału i to czasem sporego, by lokum nadawało się do zamieszkania. Należy więc pamiętać, że ostateczny charakter nowej nieruchomości nadaje jej prawny właściciel, który musi zadbać o wykończenie wnętrz i zaaranżowanie ich zgodnie z własnym gustem lub z aktualną modą.
  • Liczba nowopowstających budynków generuje sporą konkurencję. W najbliższych latach nowych mieszkań i domów z pewnością będzie nadal przybywać. Warto mieć pomysł na wyróżnienie się na ich tle tak, aby stanowić atrakcyjną opcję zarówno dla potencjalnego kupca, jak i lokatora.
  • Nigdy nie można mieć pewności, że deweloper dotrzyma terminów. Może okazać się, że inwestycja zostanie opóźniona nawet o kilka kwartałów. W takiej sytuacji należy liczyć się z opóźnieniem zarobku ze sprzedaży lub wynajmu. Kupując nieruchomość używaną, nie trzeba czekać, gdyż od razu wchodzi się w jej posiadanie.
  • Nowe nieruchomości mogą mieć ukryte wady, które zostaną zauważone dopiero po pewnym czasie ich użytkowania. Można ubiegać się o ich naprawę lub rekompensatę finansową od dewelopera, jednak nie zmieni to faktu, że nieruchomość okaże się nieco mniej warta, niż się zakładało.

Czy warto inwestować w nowe nieruchomości czy stare?

Warto inwestować zarówno w nieruchomości stare, jak i nowe. Przed wyborem konkretnej opcji, trzeba jednak odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość posiadanego kapitału, termin rozpoczęcia zarobkowania, jakiego się oczekuje, oraz gotowość do przystosowywania nieruchomości do dalszej sprzedaży lub wynajmu. Tak nowe, jak i stare nieruchomości wymagają poświęcenia czasu i uwagi, jeśli mają stanowić naprawdę udaną inwestycję.