Data dodania: 10/11/2009

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi istnieje od 1958 roku, kiedy to połączyły się dwie istniejące wówczas od dziesięciu lat uczelnie – Wyższa Szkoła Aktorska i Wyższa Szkoła Filmowa. Budynek przy ul. Targowej 61/63 służy więc kształceniu studentów od ponad 50 lat. W dobie nowych technologii i możliwości rozwoju na kolejnych obszarach mediowych i artystycznych, a w szczególności w momencie, kiedy tego typu kierunki są popularne albo po prostu modne, ta dość stara konstrukcja przestała spełniać wymagania czasu. Brakuje tu miejsca dla „nowego”. 

Próbując sprostać nowym warunkom kształcenia, władze uczelni wyszły z inicjatywą inwestycji, która odkryłaby szerszy horyzont i dałaby nie tylko możliwości edukacji większej grupie studentów, ale także umożliwiłaby im naukę na kierunkach, które do tej pory były mniej znane albo marginalizowane. W ten sposób powstał projekt inwestycji – Uczelnianego Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów PWSFTViT w Łodzi, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Plany inwestycyjne uczelni przewidują, że w budynku znajdą miejsce: wydział animacji, wydział montażu, kierunki studiów związane z fotografią cyfrową i montażem cyfrowym, a także mediami nowych technologii. Będzie tu też przestrzeń archiwalna i magazynowa, w której planuje się przetrzymywać filmy 35 mm i HD.

Nowy budynek ma powstać na działce przy ul. Targowej 57, którą niegdyś zajmowała fabryka termometrów, a która leży w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej siedziby uczelni. Budynek zaprojektowało biuro architektoniczne DRESLER Studio-Architektura i Urbanistyka z Krakowa, które prócz całej gamy projektów budynków z obszaru kultury i sztuki (Galeria Sztuki im. Ślendzińskich w Białymstoku, Biblioteka w Oświęcimiu), ma w swoim portfolio także projekty modernizacji obiektów zabytkowych. Zaprojektowany dla uczelni pięciokondygnacyjny gmach kształcie litery „T”, będzie całkowicie podpiwniczony. Zgodnie z projektem powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 6 000 mkw. By jego estetyka korespondowała z estetyką postindustrialnego miasta, jakim jest Łódź, architekci z DRESLER Studio na pokrycie elewacji przewidzieli cegłę klinkierową. Tyle o samym projekcie architektonicznym.

 

Uczelniane Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów PWSFTViT w Łodzi

                fot. Projekt budynku Uczelnianego Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów PWSFTViT w Łodzi

Przed kilkoma dniami natomiast udało się dopełnić formalności związanych z planami realizacji samego przedsięwzięcia. Władze PWSFTViT w Łodzi już przed miesiącem wybrały na wykonawcę obiektu warszawską spółkę Mostostal, która sprawuje m.in. pieczę nad pracami budowlanymi wrocławskiego Stadionu Miejskiego i która idealnie spełniała warunki SIWZ. Umowa została podpisana 5 listopada. Zgodnie z nią Mostostal Warszawa SA przejmie odpowiedzialność za całość inwestycji w Łodzi – od prac rozbiórkowych na terenie dawnej fabryki, przez budowę nowego obiektu, aż po wyposażenie eksploatacyjno-techniczne. Już tej zimy powinny rozpocząć się pierwsze prace rozbiórkowe. Zgodnie z przewidywaniami budowa zostanie zakończona do czerwca 2011 roku. 

Dzięki inwestycji uczelnia zyska nie tylko nowe możliwości kształcenia kolejnych twórców, ale także powiększy zaplecze magazynowe – ogrom taśm i innych nośników, na których przechowuje się obecnie filmy, znajdzie swoje miejsce w ogromnym archiwum.