Coraz więcej osiedli mieszkaniowych firmy Skanska Residential Development Poland spełnia wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”, przyznawanego przez Fundację Integracja. W ostatnim czasie certyfikację przeszły projekty Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola 1.
– Troska o ludzi jest jedną z podstawowych wartości, jakimi kierujemy się w Skanska, dlatego przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych przykładamy dużą wagę do dostępności budynków oraz ich otoczenia dla osób w różnej sytuacji życiowej i wieku, a także o ograniczonej sprawności ruchowej. Certyfikat „Obiekt bez barier” ma szczególne znaczenie dla naszych klientów z niepełnosprawnościami, ale w praktyce przyjazne dla nich rozwiązania, takie jak odpowiednie podjazdy, uchwyty, drzwi z klamkami ułatwiającymi otwieranie czy ławki z podłokietnikami, są bardzo docenianie także przez innych mieszkańców, np. rodziców z małymi dziećmi czy seniorów o nieco mniejszej mobilności – podkreśla Agnieszka Karwala, Senior Project Manager w Skanska Residential.
Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>
Pierwszą polską inwestycją mieszkaniową, która uzyskała certyfikat „Obiekt bez barier”, był Holm House 1. Ostatnio proces certyfikacji pomyślnie przeszedł czwarty etap tej inwestycji. Prawie całe osiedle wyróżnia minimalna liczba krawężników i schodków. Poruszanie się po obiekcie znacząco ułatwiają podjazdy, bezprogowe wejścia i windy, lekkie drzwi, włączniki na odpowiednich wysokościach, system informacji głosowej oraz bardzo dobre kontrasty kolorystyczne w przestrzeniach wspólnych. Ponadto w certyfikowanych etapach inwestycji część mieszkań została dopasowana do potrzeb osób z różnymi stopniami oraz rodzajami niepełnosprawności. W Holm House 4 aż 40 proc. lokali mieszkalnych nie ma barier architektonicznych, takich jak progi przy wejściu na balkon.
Na podobne udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy pierwszego etapu Nu! Warszawa Wola, jednej z najnowszych inwestycji mieszkaniowych Skanska, która również otrzymała certyfikat „Obiekt bez barier”. „Nu” oznacza po szwedzku „tu i teraz”. Osiedle zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający bezpieczne i łatwe poruszanie się po jego terenie, a także korzystanie z udogodnień zaaranżowanych w częściach wspólnych. Przykładem może być plac zabaw, gdzie część urządzeń jest przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany jest przez Fundację Integracja od 2013 roku. Oznacza, że dana inwestycja jest dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchu, wzroku oraz słuchu i jest przyjazna dla osób starszych oraz opiekunów z małymi dziećmi. Certyfikat mogą otrzymać m. in. budynki użyteczności publicznej, nieruchomości biurowe i handlowe, lokale usługowe oraz osiedla mieszkaniowe. Warunkiem jest pozytywny wynik audytu dostępności architektonicznej, który obejmuje dwa etapy.