Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Pierwszy wiatrak na Bałtyku
11.07.2025

Pierwszy wiatrak na Bałtyku

Grupa Orlen, wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, rozpoczęła instalację turbin wiatrowych o mocy 15 MW – największych obecnie stosowanych w Europie. Pierwsza turbina stanęła już w polskiej części Morza Bałtyckiego. Docelowo w ramach projektu Baltic Power zainstalowanych zostanie 76 turbin. Całkowita wartość inwestycji to około 4,8 miliarda euro. Zainstalowane turbiny pochodzą od duńskiej firmy Vestas, a ich elementy – w tym gondole – powstają również w Polsce, m.in. w nowej fabryce w Szczecinie. W ramach projektu Baltic Power zainstalowanych zostanie 76 turbin, z których każda będzie w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia miasta wielkości Stalowej Woli czy Krosna. Wydajność tych turbin sięga 50%, co jest wynikiem porównywalnym do elektrowni konwencjonalnych. Turbiny są imponujące pod względem technicznym: wysokość wieży przekracza 120 metrów, a cała konstrukcja, łącznie z fundamentem, ma aż 250 metrów. Gondola turbiny ma rozmiar trzypiętrowego budynku, a każda z łopat mierzy 115 metrów długości. Powierzchnia obrotu jednej turbiny to ponad 43 tysiące metrów kwadratowych – tyle, ile sześć boisk piłkarskich. Część wież została wykonana ze stali pochodzącej z recyklingu – to pierwsze takie rozwiązanie w morskiej energetyce wiatrowej. Do instalacji turbin wykorzystywany jest specjalistyczny statek typu jack-up o długości 160 metrów, zdolny jednocześnie transportować 3 kompletne turbiny. Jednostka została w 2024 roku zmodernizowana i wyposażona w dźwig o udźwigu 1600 ton, co umożliwia montaż tak dużych konstrukcji. Równolegle prowadzone są inne etapy inwestycji – montaż fundamentów (monopali i elementów przejściowych), przygotowanie do układania kabli wewnętrznych oraz morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych. Na lądzie trwa budowa stacji elektroenergetycznej i infrastruktury kablowej. Zakończyła się też budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez kolejne 30 lat będzie miejscem pracy dla techników i załóg obsługujących farmę. Już teraz baza wspiera działania instalacyjne, a po uruchomieniu farmy stanie się jej centrum operacyjnym. Uruchomienie Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Będzie to pierwsza morska farma wiatrowa, która dostarczy energię elektryczną do polskich odbiorców. W szczytowym momencie ma zaspokajać ok. 3% krajowego zapotrzebowania na energię.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Grupa Orlen, wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, rozpoczęła instalację turbin wiatrowych o mocy 15 MW – największych obecnie stosowanych w Europie. Pierwsza turbina stanęła już w polskiej części Morza Bałtyckiego. Docelowo w ramach projektu Baltic Power zainstalowanych zostanie 76 turbin. Całkowita wartość inwestycji to około 4,8 miliarda euro.
Zainstalowane turbiny pochodzą od duńskiej firmy Vestas, a ich elementy – w tym gondole – powstają również w Polsce, m.in. w nowej fabryce w Szczecinie. W ramach projektu Baltic Power zainstalowanych zostanie 76 turbin, z których każda będzie w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia miasta wielkości Stalowej Woli czy Krosna. Wydajność tych turbin sięga 50%, co jest wynikiem porównywalnym do elektrowni konwencjonalnych.
Turbiny są imponujące pod względem technicznym: wysokość wieży przekracza 120 metrów, a cała konstrukcja, łącznie z fundamentem, ma aż 250 metrów. Gondola turbiny ma rozmiar trzypiętrowego budynku, a każda z łopat mierzy 115 metrów długości. Powierzchnia obrotu jednej turbiny to ponad 43 tysiące metrów kwadratowych – tyle, ile sześć boisk piłkarskich. Część wież została wykonana ze stali pochodzącej z recyklingu – to pierwsze takie rozwiązanie w morskiej energetyce wiatrowej.
Do instalacji turbin wykorzystywany jest specjalistyczny statek typu jack-up o długości 160 metrów, zdolny jednocześnie transportować 3 kompletne turbiny. Jednostka została w 2024 roku zmodernizowana i wyposażona w dźwig o udźwigu 1600 ton, co umożliwia montaż tak dużych konstrukcji.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

Równolegle prowadzone są inne etapy inwestycji – montaż fundamentów (monopali i elementów przejściowych), przygotowanie do układania kabli wewnętrznych oraz morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych.
Na lądzie trwa budowa stacji elektroenergetycznej i infrastruktury kablowej. Zakończyła się też budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez kolejne 30 lat będzie miejscem pracy dla techników i załóg obsługujących farmę. Już teraz baza wspiera działania instalacyjne, a po uruchomieniu farmy stanie się jej centrum operacyjnym.
Uruchomienie Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Będzie to pierwsza morska farma wiatrowa, która dostarczy energię elektryczną do polskich odbiorców. W szczytowym momencie ma zaspokajać ok. 3% krajowego zapotrzebowania na energię.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: