Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Stara GAZOWNIA – nowa dzielnica Poznania
12.04.2009

Stara GAZOWNIA – nowa dzielnica Poznania

Autorzy koncepcji - Anna Hryniewiecka, Andrzej Maszewski i Marek Wasilewski, przedstawili już plany zagospodarowania tego miejsca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może się ono stać imponującym centrum edukacyjno-kulturalnym. W założeniu Nowa Gazownia ma się przyczynić do uzyskania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Do zagospodarowania jest aż dziewięć budynków: hala filtrów, nowa katedra, dwugaz, akumulatorownia, maszynownia, kotłownia, wodociągi, hala pomp, nowe filtry. Każdy z nich ma już swoje przeznaczenie. Będą tam przestrzenie wystawiennicze, widowiskowe, konferencyjne, sale prób, miejsca przeznaczone do dyskusji, biura, a nawet sala badań i mediateka. Na dziedzińcu zaś podejmowane będą działania artystyczne w otwartej przestrzeni. Olbrzymi kompleks nie bez powodu nazywany jest więc nową dzielnicą Poznania - dzielnicą kultury, edukacji i biznesu. Jako zapowiedź tej ogromnej inwestycji, za rok na poznańskim Chwaliszewie stanie pawilon, który ma być pewnego rodzaju centrum dyskusji o postępach prac rewitalizacyjnych na terenie Gazowni. Tymczasowy obiekt będzie realizacją projektu niemieckiego biura Raumlabor Berlin, którego przedstawiciel - architekt Marcus Bader - kilka dni temu przedstawił wstępny plan budynku. W pawilonie, który powstanie w miejscu obecnego parkingu, rozlokowane zostaną biura osób zaangażowanych w tworzenie Nowej Gazowni i do których będzie mógł się zgłosić każdy zainteresowany postępem prac w jej obszarze. Kiedy idea zostanie już całkowicie zrealizowana, budynek zostanie oddany w ręce samych artystów. fot.: www.nowagazownia.pl
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Autorzy koncepcji - Anna Hryniewiecka, Andrzej Maszewski i Marek Wasilewski, przedstawili już plany zagospodarowania tego miejsca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może się ono stać imponującym centrum edukacyjno-kulturalnym. W założeniu Nowa Gazownia ma się przyczynić do uzyskania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Do zagospodarowania jest aż dziewięć budynków: hala filtrów, nowa katedra, dwugaz, akumulatorownia, maszynownia, kotłownia, wodociągi, hala pomp, nowe filtry. Każdy z nich ma już swoje przeznaczenie. Będą tam przestrzenie wystawiennicze, widowiskowe, konferencyjne, sale prób, miejsca przeznaczone do dyskusji, biura, a nawet sala badań i mediateka. Na dziedzińcu zaś podejmowane będą działania artystyczne w otwartej przestrzeni. Olbrzymi kompleks nie bez powodu nazywany jest więc nową dzielnicą Poznania - dzielnicą kultury, edukacji i biznesu.
Jako zapowiedź tej ogromnej inwestycji, za rok na poznańskim Chwaliszewie stanie pawilon, który ma być pewnego rodzaju centrum dyskusji o postępach prac rewitalizacyjnych na terenie Gazowni. Tymczasowy obiekt będzie realizacją projektu niemieckiego biura Raumlabor Berlin, którego przedstawiciel - architekt Marcus Bader - kilka dni temu przedstawił wstępny plan budynku. W pawilonie, który powstanie w miejscu obecnego parkingu, rozlokowane zostaną biura osób zaangażowanych w tworzenie Nowej Gazowni i do których będzie mógł się zgłosić każdy zainteresowany postępem prac w jej obszarze. Kiedy idea zostanie już całkowicie zrealizowana, budynek zostanie oddany w ręce samych artystów.
fot.: www.nowagazownia.pl
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: