Data dodania: 18/11/2010

Jak wynika z raportu „Polacy a specjalne strefy ekonomiczne" przygotowanego przez firmę On Board PR Ecco Network na podstawie badań opinii publicznej przeprowadzonych przez PBS DGA, 22,5% Polaków jest nastawionych na rozwijanie lokalnego biznesu oraz jest przeciwnych inwestycjom zagranicznym w specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce. Jednocześnie 43,6% jest zdania, że w SSE powinny być wspierane i promowane tylko inwestycje polskich firm.

Wyniki raportu pokazują, że odsetek osób przeciwnych inwestycjom zagranicznym rośnie wraz z wiekiem respondentów. Jedynie 12% spośród najmłodszych Polaków neguje obecność inwestorów zagranicznych z innych krajów. Natomiast w grupie wiekowej powyżej 59 lat - odsetek ten zwiększa się trzykrotnie.

On Board Public Relations

- Doświadczenie wprowadzania nowych inwestorów na polski rynek pokazuje, że różnice kulturowe nie pozostają bez znaczenia, co może utrudniać budowanie dobrych relacji między przedsiębiorcami i społecznościami lokalnymi. Można tego uniknąć, starając się odpowiednio wcześnie rozpoznać kontekst społeczny, w jakim ma funkcjonować nowa inwestycja. Powodzenie inwestycji zależy nie tylko od wsparcia ze strony władz SSE, ale także od dobrej współpracy z lokalnymi interesariuszami. Warto interpretować tę sytuację w kategorii win-win, ponieważ wszystkim stronom powinno zależeć, aby obecność inwestora w regionie przynosiła jak najwięcej korzyści - dodaje Zuzanna Szopowska, On Board PR.

On Board Public Relations

Raport „Polacy a specjalne strefy ekonomiczne" jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność w SSE. Firmy inwestujące w tych obszarach mają za zadanie stymulować rozwój regionów, zwiększając tempo i poziom innowacyjności. Powinny także pamiętać, że aby osiągnąć biznesowy sukces warto wyjść z komunikacją poza obszar samej strefy. Raport wskazuje czynniki, na które zwrócić uwagę, aby przejść ten proces pomyślnie.

Źródło: On Board Public Relations