Data dodania: 10/11/2010

27 września br. została podpisano umowę z wykonawcą na budowę siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. Przetarg wygrała spółka Polimex - Mostostal z Warszawy, która wybuduje centrum za ponad 156 milionów złotych.

Umowa została podpisana w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku przez prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, prezesa GIKE 2012 - Ryszarda Tyrosko, wiceprezesa GIKE 2012 - Romualda Nietupskiego oraz prezesa firmy Polimex Mostostal - Konrada Jaskółę.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych rozstrzygnięto pod koniec sierpnia. Poza Polimeksem zgłosiło się do niego jeszcze 8 firm lub konsorcjów. Najkorzystniejszą ofertę na budowę Europejskiego Centrum Solidarności złożyła spółka Polimex - Mostostal z Warszawy, oferta cenowa to 156.628.197,76 zł brutto. Budowa ma się rozpocząć w listopadzie tego roku, a zakończyć w październiku 2013 r.

Europejskie Centrum Solidarności powstanie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy placu Solidarności i Pomniku Poległych Stoczniowców. Główną oś kompozycyjno-funkcjonalną kompleksu tworzą: Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców i historyczną Bramą nr 2 dawnej stoczni, obiekty kubaturowe Europejskiego Centrum Solidarności, na które przeznaczono w planie miejscowym teren o powierzchni 0,99 ha oraz Droga do Wolności - bulwar szerokości 42 m wiodący w stronę kanału Martwej Wisły.
Powierzchnia całkowita Europejskiego Centrum Solidarności wyniesie prawie 29 tys. m. kw. Znajdzie się w nim zarówno stała wystawa poświęcona historii ruchu „Solidarności", sala wystaw czasowych i archiwum, jak i ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka, czytelnia i mediateka, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownia warsztatów twórczych dla młodzieży.

ecs.gda.pl

Źródło: ecs.gda.pl