Wróć do Pulsu Budownictwa
Otwarto Europejskie Centrum Solidarności
01.09.2014

Otwarto Europejskie Centrum Solidarności

Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
W 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych otwarto Europejskie Centrum Solidarności, które zostało zbudowane przez Polimex-Mostostal. Powierzchnia całkowita 30-metrowego budynku wnosi 28 988 mkw.
- Jesteśmy niezmiernie dumni, że mogliśmy przyczynić się do powstania jeden z największych ekspozycji prezentujących najnowszą historię – mówi Maciej Stańczuk, p.o. prezesa zarządu Polimex-Mostostal.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało zbudowane w standardzie budynku pasywnego tj. o niskim zapotrzebowaniu na energię, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, wyposażenia i urządzeń. Budynek jest zasilany w ciepło z zespołu pomp ciepła, którego dolne źródło zlokalizowane jest pod płytą fundamentową na głębokości 100-110 m, co w całości pokrywa zapotrzebowanie budynku na ciepło. Elewacja zewnętrzna oraz wewnętrzne ściany wystawowe wykończone są blachą stalową typu Corten, która swoim rdzawym kolorem nawiązuje do elementów kadłubów stoczniowych.
Sercem ECS jest wystawa stała, dedykowana fenomenowi Solidarności i zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w całej Europie Środkowo- Wschodniej. Zaplanowano miejsce na salę wystaw czasowych, archiwum, bibliotekę i czytelnię, mediatekę, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży, przestrzeń dla organizacji pozarządowych, a także taras widokowy. Nie zabraknie księgarni, sklepu z pamiątkami i kawiarni w zaciszu całorocznego ogrodu z egzotyczną roślinnością. Podziemny garaż zaprojektowano na 286 miejsc parkingowych.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: