Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Nowelizacja prawa budowlanego z podpisem prezydenta
17.03.2015

Nowelizacja prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane. Ma ona usprawnić proces budowlany, wszczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów, dla których było to dotychczas wymagane. - Uproszczeniu i skróceniu procedury budowlanej służyć ma również m.in. rezygnacja zobowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń ozapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – podano na stronie internetowej prezydenta. W noweli zaproponowano rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowa wymagać będzie zgłoszenia, a nie jak dotychczas - uzyskania pozwolenia na budowę. Zgłoszeniu podlegać będą w szczególności: wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki, wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki, oraz wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych ikontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 34, który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane. Ma ona usprawnić proces budowlany, wszczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów, dla których było to dotychczas wymagane.
- Uproszczeniu i skróceniu procedury budowlanej służyć ma również m.in. rezygnacja zobowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń ozapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – podano na stronie internetowej prezydenta.
W noweli zaproponowano rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowa wymagać będzie zgłoszenia, a nie jak dotychczas - uzyskania pozwolenia na budowę. Zgłoszeniu podlegać będą w szczególności: wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki, wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki, oraz wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych ikontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 34, który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: