Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Mirbud wykonawcą fabryki samochodów Izera
14.03.2024

Mirbud wykonawcą fabryki samochodów Izera

Spółka ElectroMobility Poland, odpowiedzialna za projekt polskiej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych Izera, rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę fabryki w Jaworznie. Zakład ma wybudować Mirbud, a pierwsze prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Rozstrzygnięcie postępowania zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego przez przedstawicieli obu firm – Piotra Zarembę, prezesa ElectroMobility Poland oraz Jerzego Mirgosa, prezesa Mirbudu. W podpisanym porozumieniu strony wyraziły wolę realizacji kompleksowych robót budowlanych na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a następnie oddania do użytkowania obiektów budowlanych fabryki samochodów elektrycznych o mocach produkcyjnych wynoszących 150 tys. sztuk rocznie. Współpraca zostanie potwierdzona odrębną umową o generalne wykonawstwo inwestycji po uzyskaniu przez spółkę ElectroMobility Poland odpowiednich zgód korporacyjnych. Wybór generalnego wykonawcy i podpisanie stosownych umów pozwolą uruchomić masową produkcję samochodów do połowy 2026 roku. – Rozstrzygnięcie przetargu na budowę zakładu produkcyjnego to ostatni ważny krok na drodze do rozpoczęcia produkcji samochodów marki Izera. Fabryka będzie gotowa w ciągu 23 miesięcy od wbicia symbolicznej, pierwszej łopaty – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland. Zgodnie z założeniami postępowania inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca ma odpowiadać zarówno za sam projekt budynku, jak i za pozostałe podejmowane działania aż do oddania fabryki do użytku. – Wybór naszej spółki na generalnego wykonawcę jednej z największych realizowanych w naszym kraju inwestycji w branży motoryzacyjnej jest potwierdzeniem naszych kompetencji oraz pozycji rynkowej. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności naszych inżynierów oraz możliwości realizacyjne gwarantują wysoką jakość i terminowość wykonania prac budowlanych. Chcemy, aby ta realizacja była wizytówką nie tylko dla Śląska i miasta Jaworzno, ale by przez wiele lat służyła rozwojowi całego tego regionu i była symbolem polskiej elektromobilności – podkreślił Jerzy Mirgos, prezes spółki Mirbud. Pod koniec września 2023 r. spółka ElectroMobility Poland została właścicielem działki o powierzchni 117 ha, zlokalizowanej na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie powstanie zakład Izery. Zautomatyzowana fabryka będzie składać się m.in. z wydziałów produkcyjnych spawalni, lakierni, montażu. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach. Dla etapu pierwszego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. mkw., a docelowa powierzchnia zabudowy dla etapu drugiego wyniesie 250 tys. mkw. Maksymalna roczna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 240 tys. samochodów.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Spółka ElectroMobility Poland, odpowiedzialna za projekt polskiej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych Izera, rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę fabryki w Jaworznie. Zakład ma wybudować Mirbud, a pierwsze prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Fabryka samochodów elektrycznych Izera ma powstać w Jaworznie, wykonawcą został Mirbud.
Rozstrzygnięcie postępowania zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego przez przedstawicieli obu firm – Piotra Zarembę, prezesa ElectroMobility Poland oraz Jerzego Mirgosa, prezesa Mirbudu. W podpisanym porozumieniu strony wyraziły wolę realizacji kompleksowych robót budowlanych na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a następnie oddania do użytkowania obiektów budowlanych fabryki samochodów elektrycznych o mocach produkcyjnych wynoszących 150 tys. sztuk rocznie. Współpraca zostanie potwierdzona odrębną umową o generalne wykonawstwo inwestycji po uzyskaniu przez spółkę ElectroMobility Poland odpowiednich zgód korporacyjnych. Wybór generalnego wykonawcy i podpisanie stosownych umów pozwolą uruchomić masową produkcję samochodów do połowy 2026 roku.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

– Rozstrzygnięcie przetargu na budowę zakładu produkcyjnego to ostatni ważny krok na drodze do rozpoczęcia produkcji samochodów marki Izera. Fabryka będzie gotowa w ciągu 23 miesięcy od wbicia symbolicznej, pierwszej łopaty – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.
Zgodnie z założeniami postępowania inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca ma odpowiadać zarówno za sam projekt budynku, jak i za pozostałe podejmowane działania aż do oddania fabryki do użytku.
– Wybór naszej spółki na generalnego wykonawcę jednej z największych realizowanych w naszym kraju inwestycji w branży motoryzacyjnej jest potwierdzeniem naszych kompetencji oraz pozycji rynkowej. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności naszych inżynierów oraz możliwości realizacyjne gwarantują wysoką jakość i terminowość wykonania prac budowlanych. Chcemy, aby ta realizacja była wizytówką nie tylko dla Śląska i miasta Jaworzno, ale by przez wiele lat służyła rozwojowi całego tego regionu i była symbolem polskiej elektromobilności – podkreślił Jerzy Mirgos, prezes spółki Mirbud.
Pod koniec września 2023 r. spółka ElectroMobility Poland została właścicielem działki o powierzchni 117 ha, zlokalizowanej na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie powstanie zakład Izery. Zautomatyzowana fabryka będzie składać się m.in. z wydziałów produkcyjnych spawalni, lakierni, montażu. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach. Dla etapu pierwszego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. mkw., a docelowa powierzchnia zabudowy dla etapu drugiego wyniesie 250 tys. mkw. Maksymalna roczna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 240 tys. samochodów.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: