Dodatkowe ogrzewanie domu może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Z jakiego sprzętu warto wtedy skorzystać? Najlepiej z nagrzewnicy elektrycznej! Aby jednak móc cieszyć się oczekiwanym efektem, należy dobrać model, który spełni wszelkie oczekiwania. Kiedy nagrzewnica będzie najlepszym rozwiązaniem? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Materiał sponsorowany.
Kiedy warto zdecydować się na nagrzewnicę elektryczną?
Nagrzewnica elektryczna to doskonałe urządzenie do szybkiego ogrzania danej przestrzeni. Pobiera chłodne powietrze, ogrzewa je i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia przy użyciu wentylatora. Kiedy sprawdzi się najlepiej?
Nagrzewnica elektryczna – na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru nagrzewnicy trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zakup urządzenia z danymi parametrami będzie uzależniony od konkretnych potrzeb. Najważniejsze parametry to:
Moc nagrzewnicy elektrycznej – jak ją dobrać względem potrzeb?
Moc nagrzewnicy to najważniejszy parametr, który należy odpowiednio dobrać względem potrzeb i przede wszystkim wielkości pomieszczenia. Jeśli urządzenie będzie za słabe – mimo ciągłej pracy w domu, mieszkaniu, warsztacie czy piwnicy nadal będzie zimno. Jeśli za mocne – przełoży się to na zwiększone rachunki za prąd. Urządzenia o mocy do 1000 W są polecane do pokoi nie większych niż 10m2. Przestrzeń o wielkości ok. 50m2 powinna zatem być ogrzewana nagrzewnicą o mocy 5000 W.
Jeśli nagrzewnica elektryczna ma ogrzać dwupiętrowy dom czy mieszkanie i różnej wielkości pokoje, warto zainwestować w model z termostatem i dopasować oczekiwaną temperaturę do bieżących potrzeb. W takim przypadku nagrzewnica elektryczna może pracować na kilku różnych mocach, co zapobiegnie zwiększonemu zużyciu energii.
Nagrzewnica stacjonarna czy przenośna? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w domu?
W dużym domu, gdzie ogrzania wymaga wiele pomieszczeń, a w tym również piwnica, najlepiej sprawdzi się nagrzewnica przenośna. To kompaktowe rozwiązanie – najczęściej z wygodną rączką lub na zamontowanych kółkach. Takie modele w przeciwieństwie do nagrzewnic kanałowych nie są montowane na stałe i można z nich korzystać zawsze tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Stacjonarne nagrzewnice instalowane w kanałach okrągłych lub prostokątnych mogą sprawdzić się w warsztatach czy garażu, jeśli to tam ma być ich miejsce docelowe i nie chce się z nich korzystać w domu.
Nagrzewnica elektryczna – bezpieczeństwo użytkowania
Podczas wyboru odpowiedniej nagrzewnicy elektrycznej istotne są także kwestie bezpieczeństwa. To, na co warto w szczególności zwrócić uwagę, to funkcja zabezpieczenia przed przegrzaniem. To bardzo istotna opcja, ponieważ przegrzanie urządzenia może prowadzić nawet do pożaru. Dodatkowo utrzymywanie bezpiecznej temperatury nagrzewnicy chroni ją przed awariami i wydłuża jej żywotność.
Przed zakupem nagrzewnicy elektrycznej dobrze jest też sprawdzić rodzaj elementu grzejnego. Niektóre modele mają wbudowany bezpieczny ceramiczny element grzejny PTC (ang. Positive Temperature Co-efficient). Są one w stanie same regulować moc w momencie osiągnięcia określonej temperatury. Praca takiego urządzenia jest stała, a koszty związane z jego użytkowaniem niższe niż przy nagrzewnicach, wykorzystujących innego rodzaju elementy grzejne.