Data dodania: 18/04/2023

Grupa CTP planuje do końca dekady zbudować portfel nieruchomości o powierzchni 20 mln mkw. najmu. Deweloper powierzchni magazynowych i logistycznych widzi duży potencjał dla kolejnych inwestycji m.in. ze względu na silny rozwój branży e-commerce.

Grupa CTP planuje dwukrotnie zwiększyć swoją pozycję do 2030 roku.

Grupa CTP posiada obecnie w portfolio 10,5 mln mkw. powierzchni najmu. Firma zgromadziła dotychczas bank ziemi o powierzchni 20 mln mkw. na swoich głównych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Niemczech, Austrii i Holandii. Na tych rynkach deweloper zamierza wybudować kolejne 10 mln mkw. powierzchni logistycznej do 2030 roku, generując roczny przychód z najmu w wysokości 1 mld euro w ramach portfela nieruchomości o powierzchni 20 mln mkw.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Na taki kierunek rozwoju wpływa między innymi obserwowane przez CTP silne zapotrzebowanie na nowe inwestycje w kolejnych europejskich lokalizacjach, a także na rozbudowę istniejących kompleksów biznesowych realizowanych pod szyldem CTParks. Popyt napędzany jest przez czynniki takie jak rozwój nearshoringu i friendshoringu, ulepszona infrastruktura drogowa, zróżnicowana i rosnąca gospodarka, przyspieszony wzrost e-commerce, jak również wykwalifikowana kadra pracownicza i silne fundamenty rynku pracy.

– CTP od dawna wierzy w potencjał Europy Środkowo-Wschodniej i nie ma wątpliwości, że dzięki połączeniu silnych filarów gospodarczych, wyłaniających się globalnych mega trendów takich, jak chociażby wzrost nearshoringu oraz kluczowej dynamiki rynku nieruchomości, region CEE będzie nadal osiągał lepsze wyniki niż bardziej rozwinięte kraje europejskie, napędzając dalszy popyt na powierzchnie logistyczne i przemysłowe. Grupa CTP jest doskonale przygotowana do zaspokojenia tego zapotrzebowania, dzięki znaczącemu bankowi gruntów pod zabudowę w całym regionie, który umożliwi nam podwojenie powierzchni GLA do końca dekady, oraz rozwój i obsługę wysoce zrównoważonych, zorientowanych na klienta obiektów przemysłowo-logistycznych – wyjaśnia Remon Vos, prezes CTP.

Przewiduje się, że do 2026 roku łączna wartość sprzedaży internetowej w Europie Środkowo-Wschodniej wzrośnie o około 25 mld euro, co oznacza zwiększenie powierzchni magazynowych dla handlu elektronicznego o 2,8 mln mkw. GLA w tym samym okresie. To prawie tyle, ile wynoszą dzisiejsze zasoby rynkowe Budapesztu lub Bukaresztu.