Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Cała naprzód! Coraz bliżej budowy Novej Mariny Gdynia
03.04.2025

Cała naprzód! Coraz bliżej budowy Novej Mariny Gdynia

Na Molo Południowym w Gdyni rozpoczęły się prace rozbiórkowe pawilonów gdyńskich klubów żeglarskich, poprzedzające realizację budowy wspólnego projektu Ghelamco i Polskiego Związku Żeglarskiego. Nova Marina Gdynia to wielofunkcyjny obiekt z centrum żeglarskim. Ghelamco wkrótce wyłoni generalnego wykonawcę projektu. W nadmorskiej części centrum Gdyni, tuż przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, w tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze poprzedzające budowę Novej Mariny Gdynia. Obejmują one prace rozbiórkowe obiektów z początku lat 70-tych XX wieku, składających się z części komercyjnych oraz hangarów przeznaczonych do obsługi i konserwacji jachtów. – To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji ambitnego projektu Novej Mariny Gdyni. Równolegle z pracami rozbiórkowymi jesteśmy na etapie finalizacji procedury przetargowej pod kątem wyłonienia generalnego wykonawcy oraz pozyskania finansowania dla inwestycji. Kiedy tylko dokończymy te czynności, będziemy mogli przystąpić do właściwej budowy. Zrobimy co w naszej mocy, aby Nova Marina była gotowa na najważniejszą i największą na świecie – obok igrzysk olimpijskich – imprezę w żeglarstwie sportowym, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, które Gdynia będzie gościć w 2027 roku – zapowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland. Na czas rozbiórek i budowy, która ma potrwać około 2 lat, powstały pomieszczenia zastępcze dla klubów tuż przy gdyńskiej marinie – naprzeciw siedziby Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia. Projekt Nova Marina Gdynia jest prowadzony w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego przez Ghelamco i Polski Związek Żeglarski. Zawiązano spółkę celową powołaną do budowy nowego obiektu o powierzchni użytkowej około 20 000 mkw. Zawarto umowy z trzema klubami – Jacht Klubem Morskim Gryf, Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Klubem Stal. Konkurs na nowy projekt wygrała pracownia PIG Architekci. Cały proces wypracowywany był w ścisłej współpracy partnerów z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W pięciokondygnacyjnym obiekcie znajdą się m.in. siedziby gdyńskich klubów i PZŻ wzbogacone o rozbudowaną infrastrukturę dla żeglarzy, w tym lokale z widokiem na port i marinę. Obiekt wyposażony będzie m.in. w hangary do przechowywania jachtów, a także podziemny garaż. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 200 mln zł.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Na Molo Południowym w Gdyni rozpoczęły się prace rozbiórkowe pawilonów gdyńskich klubów żeglarskich, poprzedzające realizację budowy wspólnego projektu Ghelamco i Polskiego Związku Żeglarskiego. Nova Marina Gdynia to wielofunkcyjny obiekt z centrum żeglarskim. Ghelamco wkrótce wyłoni generalnego wykonawcę projektu.
W nadmorskiej części centrum Gdyni, tuż przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, w tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze poprzedzające budowę Novej Mariny Gdynia. Obejmują one prace rozbiórkowe obiektów z początku lat 70-tych XX wieku, składających się z części komercyjnych oraz hangarów przeznaczonych do obsługi i konserwacji jachtów.
– To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji ambitnego projektu Novej Mariny Gdyni. Równolegle z pracami rozbiórkowymi jesteśmy na etapie finalizacji procedury przetargowej pod kątem wyłonienia generalnego wykonawcy oraz pozyskania finansowania dla inwestycji. Kiedy tylko dokończymy te czynności, będziemy mogli przystąpić do właściwej budowy. Zrobimy co w naszej mocy, aby Nova Marina była gotowa na najważniejszą i największą na świecie – obok igrzysk olimpijskich – imprezę w żeglarstwie sportowym, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, które Gdynia będzie gościć w 2027 roku – zapowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Na czas rozbiórek i budowy, która ma potrwać około 2 lat, powstały pomieszczenia zastępcze dla klubów tuż przy gdyńskiej marinie – naprzeciw siedziby Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia.
Projekt Nova Marina Gdynia jest prowadzony w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego przez Ghelamco i Polski Związek Żeglarski. Zawiązano spółkę celową powołaną do budowy nowego obiektu o powierzchni użytkowej około 20 000 mkw. Zawarto umowy z trzema klubami – Jacht Klubem Morskim Gryf, Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Klubem Stal. Konkurs na nowy projekt wygrała pracownia PIG Architekci. Cały proces wypracowywany był w ścisłej współpracy partnerów z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

W pięciokondygnacyjnym obiekcie znajdą się m.in. siedziby gdyńskich klubów i PZŻ wzbogacone o rozbudowaną infrastrukturę dla żeglarzy, w tym lokale z widokiem na port i marinę. Obiekt wyposażony będzie m.in. w hangary do przechowywania jachtów, a także podziemny garaż. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 200 mln zł.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: