Data dodania: 21/05/2024

Coraz bliżej wydania decyzji lokalizacyjnej dla budowy Lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie poinformował, że spółka CPK złożyła w tej sprawie 16 segregatorów z dokumentami.

Spółka CPK uzupełniła dokumenty o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy Lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie

Wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy Lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego został przez spółkę CPK uzupełniony w poniedziałek 20 maja. Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, zanim zostanie wydana decyzja przez Wojewodę Mazowieckiego, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione. Dokumenty zebrane w sumie w 16 segregatorach trafiły do Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa MUW. Spółka CPK dokonała pełnej rewizji map z wniosku, wprowadziła korektę numeracji działek i poprawiła symbolikę mapy.


 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  

– Ponieważ do sprawdzenia jest 2339 działek, proces ten może zająć kilka dni. Jeżeli wszystkie dokumenty zostały uzupełnione i właściwie poprawione, wówczas, zgodnie z przepisami, wszystkie strony zostaną poinformowane o wszczęciu procesu i możliwe będzie wydanie decyzji lokalizacyjnej – podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.


Decyzja lokalizacyjna to ważny element w procesie uzyskania pozwolenia na budowę. Tymczasem zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego poinformował w ostatnim czasie, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wymaga optymalizacji, a realna data uruchomienia nowej infrastruktury to 2032 r. Do tego czasu rozważana jest, jako rozwiązanie pomostowe, rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie. Projekt CPK ma być realizowany we współpracy z PPL i PKP PLK, aby uzyskać synergię projektów kolejowych i lotniskowych.Pierwotnie pierwszy etap lotniska, planowanego w gminie Baranów w odległości około 37 km od Warszawy, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, miał zostać uruchomiony w 2028 r. Koncepcję architektoniczną przygotowało brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. Plan Generalny CPK zakładał, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany, aby w 2060 r. lotnisko mogło obsługiwać do 65 mln pasażerów.