Liebrecht & wooD zrewitalizuje Warszawską Fabrykę Drutu, Sztyftu i Gwoździ na Pradze Północ. Projekt Drucianka Campus obejmie 42 000 mkw. powierzchni przeznaczonej na biura i ponad 7500 mkw. dla handlu, usług i wydarzeń. Koszt całej inwestycji wyniesie niemal 150 mln euro.
Fabryka Drucianka zlokalizowana jest przy ul. Kijowskiej na warszawskiej Pradze Północ. Dawna Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ, znana też jako Belgijska Fabryka Drutu, została zaprojektowana w 1899 roku przez Kazimierza Loewe i działała do 2000 r. Liebrecht & wooD zrewitalizuje kompleks fabryczny według projektu architektonicznego pracowni Juvenes Projekt, pod kierownictwem architektów Jacka Świderskiego i Krzysztofa Matwiejuka.
– Industrialny charakter warszawskiej Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. To właśnie tutaj zrealizujemy nasz kolejny miastotwórczy projekt rewitalizacyjny – Drucianka Campus. Sukces komercyjny Centrum Praskiego Koneser dowodzi, że jest to destynacja bardzo chętnie wybierana przez polskie i międzynarodowe firmy, które poszukują oryginalnej i przyjaznej przestrzeni biurowej, stymulującej kreatywność, rozwój talentów oraz integrację pracowników. Doświadczenia pandemii pokazały, że najlepszą przestrzeń dla biznesu tworzą projekty biurowe, zapewniające nie tylko miejsce do pracy, ale uwzględniające też inne potrzeby pracowników. Drucianka Campus to wielofunkcyjny projekt nowej generacji. To projekt oferujący uzupełnioną funkcjami komercyjno-usługowymi nowoczesną przestrzeń biurową klasy A, ale też projekt zorientowany na dobrostan i lepszą jakość życia całej społeczności skoncentrowanej wokół niego, w tym społeczności sąsiadujących inwestycji mieszkaniowych – powiedziała Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.
Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>
Istniejąca zabudowa jest złożona z jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX wieku wpisanych do Rejestru Zabytków i ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków. – Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi – podkreśla Magdalena Bartkiewicz-Podoba.
Inwestycję utworzą trzy sześciokondygnacyjne budynki biurowe o łącznej powierzchni 42 000 mkw. oraz adaptowane do nowych funkcji obiekty zabytkowej fabryki. Zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi, umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń. Projekt jest przygotowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, z dbałością o ochronę środowiska i energooszczędność, będzie także posiadał certyfikat BREEAM na poziomie „outstanding”.
Realizacja Drucianka Campus potrwa około 2,5 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie niemal 150 mln euro. Na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są między innymi prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Niebawem rozpocznie się również realizacja ściany szczelinowej parkingu podziemnego, a także prace ziemne. Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych.