Data dodania: 21/11/2024

Na warszawskim Powiślu wkrótce wystartuje budowa nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego, w którym znajdą się m.in. wydziały Dziennikarstwa i Nauk Ekonomicznych oraz siedziba Radia Kampus. Proekologiczny obiekt z ogrodem na dachu zostanie wyposażony w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Na warszawskim Powiślu wyrośnie nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego wg projektu BBGK Architekci.

W połowie listopada Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Karmar – generalnym wykonawcą inwestycji przy ul. Bednarskiej 2/4. Kontrakt dotyczy realizacji prac budowlanych oraz montażowych. Wartość umowy wynosi prawie 205 mln złotych. Budowa gmachu ruszy w drugiej połowie listopada, a zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie 2027 roku. 


Z budynku UW na Powiślu, który powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie, korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE). W nowym gmachu swoją siedzibę będzie miała także uniwersytecka rozgłośnia – Akademickie Radio Kampus.

 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  


Projekt inwestycji wykonała pracownia BBGK Architekci. Budynek o całkowitej powierzchni prawie 19,2 tys. mkw. zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasową siedzibą WDIB. Nowy obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne (i czwartą częściową) oraz jedną kondygnację podziemną, gdzie będzie znajdował parking z ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Elewację zaprojektowano jako wieloelementową i wielopłaszczyznową, w strukturę budynku zostanie włączona zieleń. Na dachu przewidziano ogród, roślinność pojawi się także na patiach i tarasach rekreacyjnych.



Budynek Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Bednarskiej  będzie liczył prawie 19,2 tys. mkw. całkowitej powierzchni

Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, w budynku znajdować się będą w nim m.in. pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radiowe i fotograficzne oraz Laboratorium Badań Medioznawczych wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, znajdować się będą miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej. Centralnym miejscem spotkań w budynku będzie trzykondygnacyjna agora – hall, który połączy wszystkie zaprojektowane wokół niego części gmachu.


W obiekcie uwzględnione będą udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami ruchową, słuchową i wzrokową, takie jak np. pętle indukcyjne i bezprogowe wejścia, oraz rozwiązania proekologiczne oparte m.in. na odnawialnych źródłach energii.