Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Varso Tower najwyższym polskim budynkiem
05.01.2021

Varso Tower najwyższym polskim budynkiem

Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych w wieżowcu Varso Tower. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Dobiegły końca prace związane z betonowaniem stropu na szczycie wieżowca. Osiągnięcie wysokości 230 metrów oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów). Po zamontowaniu iglicy na szczycie wieżowca sięgnie docelowej wysokości 310 metrów, dzięki której stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy. W Varso Tower zaplanowano wiele rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu,. Wieżowiec uzyskał certyfikat proekologiczny BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszy w Europie precertyfikat WELL Core & Shell oceniający jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych w wieżowcu Varso Tower. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu.
Dobiegły końca prace związane z betonowaniem stropu na szczycie wieżowca. Osiągnięcie wysokości 230 metrów oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów). Po zamontowaniu iglicy na szczycie wieżowca sięgnie docelowej wysokości 310 metrów, dzięki której stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy.
Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy.
W Varso Tower zaplanowano wiele rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu,. Wieżowiec uzyskał certyfikat proekologiczny BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszy w Europie precertyfikat WELL Core & Shell oceniający jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: