Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Tajemnica dobrej akustyki Tauron Arena Kraków
08.11.2016

Tajemnica dobrej akustyki Tauron Arena Kraków

Krakowski obiekt sportowy posiada bryłę zbliżoną do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Podczas prac projektowych architekci musieli pogodzić wiele czynników, w tym bezpieczeństwo i doskonałą akustykę. Tauron Kraków Arena posiada ponad 61 tys. mkw. powierzchni, trzy poziomy widowni i płytę areny zdolną pomieścić aż 24 tys. osób. W wydzielonych sektorach VIP ulokowano 500 miejsc, na terenie obiektu znajduje się też 1300 miejsc parkingowych. Na terenie hali mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty. Uzyskanie takiej wielofunkcyjności było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, rozwiązań technicznych oraz systemów zarządzania. Za projekt odpowiadali autorzy hali z pracowni Perbo-Projekt. – Głównym determinantem przedsięwzięcia były wymogi federacji sportowych, które zdecydowały o rozmiarach areny, organizacji widowni i zaplecza szatniowo-magazynowego. Obiekt daje możliwość rozgrywania zawodów aż w 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata – mówi architekt Marcin Kulpa. – By hala mogła spełniać także funkcje widowiskowe i wystawiennicze zadbaliśmy o przestronne hole, sale konferencyjne i loże VIP, zaplecze gastronomiczne, w tym kawiarnie, restauracje czy pomieszczenia klubowe – uzupełnia architekt Piotr Łabowicz-Sajkiewicz. Arena zawdzięcza swoją funkcjonalność bryle zbliżonej do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Kolisty układ skupia uwagę widza na show, zapewnia wygodną komunikację i sprawną ewakuację. Budowla zlokalizowana 3,5 km od centrum Krakowa doskonale wpisuje się w charakter okolicy. – Forma hali współgra z otoczeniem i odzwierciedla nastroje miasta. Jednego dnia może odbyć się w niej wielotysięczny koncert, następnego kameralny kurs, a w kolejne mecze piłki siatkowej – opowiadają architekci. Wyzwaniem przy projektowaniu obiektów widowiskowo-sportowych jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także zapewnienie doskonałej akustyki. Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie. - Postawiliśmy więc na sprawdzone rozwiązanie Rockfon Fibral Multiflex Baffle – zdradzają projektanci. - Projektując Tauron Arenę musieliśmy pogodzić wiele czynników, m.in. bezpieczeństwo z doskonałą akustyką. Największą trudnością było spełnienie wszystkich przepisów, zwłaszcza tych uwzględniających skalę budynku. Ostateczny kształt widowni był konsultowany z zespołem akustyków. Optymalne parametry akustyczne w obiekcie uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu przestrzennych pochłaniaczy z wełny mineralnej Rockfon Fibral Multiflex Baffle. Rozwiązanie to oprócz podnoszenia komfortu akustycznego umożliwia łatwy dostęp do instalacji i systemów biegnących pod stropem ale i jest bardzo przyjemne w odbiorze i dodaje „miękkości” wnętrzu widowni – opowiadają architekci.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Krakowski obiekt sportowy posiada bryłę zbliżoną do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Podczas prac projektowych architekci musieli pogodzić wiele czynników, w tym bezpieczeństwo i doskonałą akustykę.
Tauron Kraków Arena posiada ponad 61 tys. mkw. powierzchni, trzy poziomy widowni i płytę areny zdolną pomieścić aż 24 tys. osób. W wydzielonych sektorach VIP ulokowano 500 miejsc, na terenie obiektu znajduje się też 1300 miejsc parkingowych. Na terenie hali mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty. Uzyskanie takiej wielofunkcyjności było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, rozwiązań technicznych oraz systemów zarządzania. Za projekt odpowiadali autorzy hali z pracowni Perbo-Projekt.
Płyta areny Tauron Arena Kraków może pomieścić 24 tys. osób, fot. Rockfon.
– Głównym determinantem przedsięwzięcia były wymogi federacji sportowych, które zdecydowały o rozmiarach areny, organizacji widowni i zaplecza szatniowo-magazynowego. Obiekt daje możliwość rozgrywania zawodów aż w 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata – mówi architekt Marcin Kulpa.
– By hala mogła spełniać także funkcje widowiskowe i wystawiennicze zadbaliśmy o przestronne hole, sale konferencyjne i loże VIP, zaplecze gastronomiczne, w tym kawiarnie, restauracje czy pomieszczenia klubowe – uzupełnia architekt Piotr Łabowicz-Sajkiewicz.
Arena zawdzięcza swoją funkcjonalność bryle zbliżonej do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Kolisty układ skupia uwagę widza na show, zapewnia wygodną komunikację i sprawną ewakuację. Budowla zlokalizowana 3,5 km od centrum Krakowa doskonale wpisuje się w charakter okolicy. – Forma hali współgra z otoczeniem i odzwierciedla nastroje miasta. Jednego dnia może odbyć się w niej wielotysięczny koncert, następnego kameralny kurs, a w kolejne mecze piłki siatkowej – opowiadają architekci.
Wyzwaniem przy projektowaniu obiektów widowiskowo-sportowych jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także zapewnienie doskonałej akustyki. Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie. - Postawiliśmy więc na sprawdzone rozwiązanie Rockfon Fibral Multiflex Baffle – zdradzają projektanci.
- Projektując Tauron Arenę musieliśmy pogodzić wiele czynników, m.in. bezpieczeństwo z doskonałą akustyką. Największą trudnością było spełnienie wszystkich przepisów, zwłaszcza tych uwzględniających skalę budynku. Ostateczny kształt widowni był konsultowany z zespołem akustyków. Optymalne parametry akustyczne w obiekcie uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu przestrzennych pochłaniaczy z wełny mineralnej Rockfon Fibral Multiflex Baffle. Rozwiązanie to oprócz podnoszenia komfortu akustycznego umożliwia łatwy dostęp do instalacji i systemów biegnących pod stropem ale i jest bardzo przyjemne w odbiorze i dodaje „miękkości” wnętrzu widowni – opowiadają architekci.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: