Data dodania: 25/11/2024

Vastint Poland zakończył drugi etap inwestycji Gdynia Waterfront w Gdyni. W tej odsłonie wielofunkcyjnego projektu powstały dwa biurowce i dwa budynki mieszkalne. Za projekt odpowiada  pracownia JEMS Architekci, wykonawcą był Budimex. Vastint ma w planach trzeć etap inwestycji, który jest w fazie uzyskania decyzji administracyjnych.

W drugim etapie Gdynia Waterfront firma Vastint zrealizowała dwa biurowce i dwa obiekty mieszkalne.


Gdynia Waterfront to wielofunkcyjny kompleks, położony w rejonie Skweru Kościuszki i Basenu Prezydenta, w miejscu dawnej linii brzegowej. Łączy nowoczesną architekturę z modernistyczną historią Gdyni. Od 2012 roku obszar o powierzchni ponad 4 ha jest sukcesywnie zagospodarowywany przez firmę Vastint.

 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  

– Gdynia Waterfront to nie tylko inwestycja w nowoczesną architekturę, ale także w przyszłość miasta. Rewitalizacja nabrzeża Gdyni zmienia krajobraz miejsca i otwiera nowe możliwości rozwoju – zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i dla biznesu. Po zakończeniu całego projektu Waterfront stanie się centrum życia społecznego, oferując przestrzeń do życia, pracy, spotkań i aktywności kulturalnych. Powstanie tu nowe serce Gdyni – podkreśla Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland.

Projekt Gdynia Waterfront II autorstwa pracowni JEMS Architekci

W 2015 roku ukończono pierwszy etap, obejmujący dwa budynki biurowo-hotelowe o powierzchni 21 600 mkw. przy Basenie Prezydenta, które dziś mieszczą siedzibę banku PKO BP oraz hotel Courtyard by Marriott. Właśnie oddano do użytku drugi etap, który obejmuje dwa budynki biurowe i dwa mieszkalne z podziemnymi garażami, zlokalizowane przy ul. Hryniewickiego i Waszyngtona. 

– Powstała architektura z bardzo dobrym odbiorem społecznym. Proces projektowy trwał 8 lat, etap budowy rozpoczął się w 2021 r., harmonogram realizacji wydłużył się o ponad rok. Budowaliśmy w sytuacji pandemicznej i wojny, w trudnym czasie ze względu na problemy z kontraktowaniem materiałów np. stali – zaznacza Janusz Tybuszewski, Project Manager, Vastint Poland.

Projekt drugiej fazy inwestycji powstał na deskach pracowni JEMS Architekci. Architekci przyjęli zasadę zabudowy pierzejowej, tworzącej widoczną od zewnątrz zwartą zabudowę, urozmaiconą nieregularnymi placykami, prześwitami i uliczkami. Powstała stonowana architektura, w której każdy detal ma znaczenie – elementy z cortenu, dobór krawężników, oświetlenia, roślinności. 


Od strony ul. Waszyngtona wyrosły dwa biurowce o łącznej powierzchni najmu blisko 16 000 mkw., z parterami przeznaczonymi na lokale użytkowe oraz podziemną halą garażową. Każdy z budynków posiada własne, indywidualnie zaprojektowane lobby, wykończone przy użyciu betonu architektonicznego oraz drewnianych okładzin. Biurowce posiadają infrastrukturę dla rowerzystów oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Na placyku pomiędzy budynkami został wyeksponowany historyczny krzyż kaszubski
.

W drugiej linii zabudowy znajdują się dwa pięciopiętrowe budynki mieszkalne z zielonymi dziedzińcami.

W drugiej linii zabudowy znajdują się dwa pięciopiętrowe budynki mieszkalne z zielonymi dziedzińcami. Kompleks oferuje 126 mieszkań o powierzchni od 35 do 173 mkw. – od kawalerek po przestronne apartamenty na najwyższych piętrach, z dwustronnymi tarasami. Lokale mieszkalne będą sprzedawane po zakończeniu inwestycji, wykończone w standardzie fit-out z możliwością wyboru stylu wykończenia: jachtowego lub portowego.

Pasaż pomiędzy budynkami biurowymi i mieszkalnymi to przestrzeń do spacerów i wypoczynku,  w której znalazły się siedziska, plac zabaw i starannie zaprojektowana zieleń. Projekt zieleni we współpracy z biurem JEMS Architekci przygotowała firma RS AK Architektura Krajobrazu, Dorota Rudawa. Roślinność jest komponowana w sposób pejzażowy: strzyżone żywopłoty grabowe, mieszanki bylin i traw ozdobnych, zieleń okrywowa, trawniki oraz pnącza. Zachowane zostały rosnące drzewa (klon, dąb, głóg, śliwa) i dosadzono nowe m.in. dęby czerwone oraz popularne w pomorskich lasach buki i sosny zwyczajne.

W ostatnim etapie projektu powstaną dwa hotele z zapleczem konferencyjnym i strefą spa, a także restauracje i powierzchnia o funkcji kulturowej – prawdopodobnie kino oraz pawilon z galerią sztuki. Trzeci etap inwestycji jest w procesie uzyskania decyzji administracyjnych. Inwestor spodziewa się pozwolenia na budowę w I kwartale 2025 r., zaś w kolejnych miesiącach ma zostać wybrany wykonawca.