Data dodania: 10/10/2022

Po trzech kwartałach 2022 roku Grupa Robyg podpisała 1644 umów deweloperskich i przedwstępnych oraz 1464 umowy rezerwacyjne w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu. W tym okresie spółka przekazała klientom 1171 lokali. Deweloper podtrzymuje cel sprzedażowy na 2022 rok na poziomie ponad 2 tys. mieszkań i prognozuje poziom 2,4-2,5 tys. na przyszły rok.

Robyg planuje sprzedaż 2,5 tys. mieszkań w 2023 roku.

W 2022 roku Grupa Robyg wprowadziła kolejne etapy osiedli w Warszawie: Royal Residence w Wilanowie, Sady Ursynów, Jutrzenki, Praga Piano, Modern City, Rytm Mokotowa oraz Mój Ursus. Także w Trójmieście kolejne etapy osiedli: Wiśniowa Aleja, Wendy, Vista, Szumilas, Porto, Zielony Widok, Moment i Lagom oraz 5 nowych etapów osiedla Robyg Jagodno, Osiedle nad Widawą i osiedle Dożynkowa we Wrocławiu.


– Podtrzymujemy cel sprzedaży ponad 2 tys. mieszkań w tym roku i jesteśmy optymistycznie nastawieni do jego realizacji. W przyszłym roku sprzedaż powinna ustabilizować się na poziomie notowanym w poprzednich latach – czyli ok. 2,4-2,5 tys. mieszkań. Kolejne lata i ewentualny powrót do poziomu sprzedaży z 2021 r., czyli ponad 4 tys. mieszkań, będą zależeć od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Na początku sierpnia zaczęliśmy obserwować trochę bardziej pozytywny trend na rynku – myślę, że sprzedaż będzie się poprawiać z miesiąca na miesiąc. Lipiec był trudniejszy, ale w sierpniu klienci – widząc, że ceny mieszkań nie spadają, tak jak niektórzy mogli oczekiwać, wrócili. Ale są to głównie kupujący za gotówkę. Ponadto, wprowadziliśmy do sprzedaży kilka nowych projektów – powiedział Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu Grupy Robyg.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

W pierwszym półroczu 2021 roku Grupa Robyg wypracowała 368,3 zł przychodów ze sprzedaży, zysk netto wyniósł 119 mln zł. W tym okresie deweloper podpisał 1241 umów deweloperskich i przedwstępnych oraz 1083 umowy rezerwacyjne w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu. Spółka rozpoznała w przychodach 785 lokali.

– Analizujemy ceny i marże w każdym z naszych projektów. Obecnie marże są na stabilnym poziomie, dzięki wysokim cenom transakcyjnym. Ponadto, koszty budowy nie wpłynęły na nasze marże w tak dużym stopniu, dlatego spodziewamy się utrzymania ich poziomu w tym roku. Klienci kredytowi na pewno wrócą na rynek, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie zmian zwiększających dostępność kredytów. Jeśli nie – mimo wszystko uważam, że z czasem będzie ich przybywać, ale nie na takim poziomie jak w zeszłym roku. Rynek był przegrzany, a popyt bardzo wysoki, bo ludzie chcieli ulokować kapitał w bezpiecznych inwestycjach, takich jak nieruchomości – a jednocześnie koszty finansowania, czyli kredytów, były bardzo niskie – podkreśla Eyal Keltsh.