Data dodania: 01/12/2021

Zespół Roark Studio otrzymał nagrodę 2021 European Property Award w kategorii Office Architecture za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji, przyznawaną przez panel ponad 80 niezależnych ekspertów branżowych. Udana rewitalizacja obiektu została również wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Zabytek Zadbany”.

Budynek, pochodzący z 1878 roku, był nie tylko ważnym miejscem zarządzania stocznią ale również świadkiem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych związanych ze współczesną historią Polski. To u jego progu stoczniowcy protestowali w imię swoich praw i wartości. Przez ostatnie kilkanaście lat, budynek był zaniedbywany i niszczał. Sytuacja zmieniła się wraz z przejęciem terenu przez nowego inwestora, Stocznię Cesarską Development, dla której pierwszym celem w procesie rewitalizacji terenu, był kompleksowy remont Budynku Dyrekcji.

Pierwszy od 150 lat remont Budynku Dyrekcji rozpoczął się w marcu 2019 roku i miał na celu odrestaurowanie pięknej architektury i bogatych wnętrz, uzupełniając je o nowe walory przestrzenne. Budynek został oficjalnie otwarty we wrześniu 2020 r. Jednak stworzenie elastycznej i funkcjonalnej przestrzeni dla biznesu z uszanowaniem przemysłowego charakteru XIX-wiecznego budynku, objętego ścisłą ochroną konserwatorską było z punktu widzenia architekta dużym wyzwaniem.
– Projekt rewitalizacji obiektu jest wynikiem wygranego przez nas konkursu architektonicznego obejmującego projekt wnętrz oraz projekt wykonawczy dla całego budynku. Inwestor – Stocznia Cesarska Development postawił przed nami zadanie stworzenia różnorodnych powierzchni biurowych dla szerokiej gamy najemców, zapewniających dużą elastyczność – od mikro-biur i mniejszych jednostek dla start-upów po większe powierzchnie dla firm o bardziej ugruntowanej pozycji – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Tereny postoczniowe objęte są ścisłą ochroną konserwatorską, podlegając tym samym złożonym regulacjom i wymogom. Wszelkie prace podlegają szczegółowym uzgodnieniom i bliską współpracą ze służbami konserwatorskimi, które formalnie prace oceniają i odbierają po ich zakończeniu.

– Zaprojektowane i starannie odrestaurowane wnętrza Dyrekcji łączą szacunek dla historycznego ducha miejsca z rozwiązaniami spełniającymi wszelkie wymagania nowoczesnego biurowca. Projektową ideą przyświecającą architektom było uwypuklenie charakteru historycznych wnętrz poprzez zabiegi niekonkurujące z zabytkowymi rozwiązaniami. Z najwyższą starannością potraktowaliśmy historyczne elementy budynku. Znalezione na miejscu artefakty, takie jak tablice ogłoszeniowe, szafy z oryginalnymi sygnaturami, czy gazety a nawet butelki znalazły ponownie swoje miejsce w odrestaurowanej przestrzeni. W trakcie prowadzenia prac wymieniono lub odrestaurowano łącznie 330 okien. Te, które nie przetrwały, nawet w szczątkowej formie, musiały zostać odtworzone na podstawie dokumentacji fotograficznej. Wybarwienie okien zostało przywrócone do stanu oryginalnego. Po latach na swoje miejsce w wieży budynku Dyrekcji wrócił zegar. Wnętrze budynku ma być przestrzenią gotową na przyjęcie najemców o zróżnicowanych potrzebach w zakresie układu funkcjonalnego i aranżacji wnętrz. System funkcjonalny ma sprzyjać budowaniu relacji międzyludzkich. Tłem dla ostatecznych aranżacji są wszelkie historyczne elementy, detale i wykończenia wnętrz, uzupełnione o minimalistyczne, nienarzucające się umeblowanie, oświetlenie i kolorystykę – mówi Paulina Lehmann, architekt prowadzący, Roark Studio.

Podział przestrzeni biurowej dostosowano do układu istniejących ścian budynku likwidując jednocześnie nowsze naleciałości i zabudowy. Dzięki temu uzyskano czysty układ korytarzowy z możliwością elastycznego kształtowania powierzchni w zgodzie z potrzebami przyszłych najemców. Oprócz zachowania pierwotnej funkcji biurowej do budynku wprowadzono szereg współdzielonych przestrzeni jak sale konferencyjne, salę bankietową, aneksy kuchenne oraz pierwszą w historii terenów postoczniowych przestrzeń coworkingową Mind Dock, zlokalizowaną na ostatnich dwóch piętrach budynku. 


Budynek Dyrekcji wyposażono w nowoczesne instalacje wentylacji, klimatyzacji, elektryczne i teletechniczne. Zastosowano ocieplenie połaci dachowych oraz ze względów konserwatorskich ocieplenie ścian od wewnątrz. W budynku po raz pierwszy w jego bogatej historii zainstalowano windę, i dźwig schodowy, dzięki czemu obiekt po raz pierwszy jest dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wprowadzanie do budynku windy wiązało się z palowaniem w istniejącym budynku pod konstrukcję żelbetowego szybu. Dodatkowe utrudnienie stanowił wysoki poziom wód gruntowych i izolacja szybu.