Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Rakowiecka 30A, czyli strategia zrównoważonego rozwoju
05.02.2020

Rakowiecka 30A, czyli strategia zrównoważonego rozwoju

Deweloper Vinci Immobilier Polska zaprezentował nową koncepcję projektu mieszkaniowego przy ul. Rakowieckiej 30A w Warszawie. Dwa kameralne, tarasowe budynki zostały zaprojektowane przez pracownię BBGK Architekci, a w toku prac uwzględniono zmiany klimatyczne. Ich budowa rozpocznie się prawdopodobnie w drugiej połowie roku. Nieruchomość przy ul. Rakowieckiej 30A została kupiona przez Vinci Immobilier Polska w marcu 2018 r. Nową koncepcję dla tej lokalizacji przygotowała pracownia BBGK, która zaproponowała realizację dwóch budynków z rozrzeźbioną elewacją, w których mają się znaleźć 83 mieszkania, oraz parkingiem podziemnym na około 80 samochodów. Koncepcja zakłada, że przezierne, tarasowe budynki, stworzą naturalne otwarcie na park SGGW. – Podstawą projektowania była dla nas wieloaspektowa strategia zrównoważonego rozwoju – mówi Wojciech Kotecki, projektant i prezes pracowni BBGK. – Korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń w projektowaniu przyjaznej przestrzeni i obiektów wielofunkcyjnych o wysokim standardzie, zlokalizowanych często w bliskości starodrzewia, jak to ma miejsce w tym przypadku, założyliśmy jako bazę do projektowania fakt, że obiekt ma spełniać wymogi uwzględniające zmiany klimatyczne i nowe podejście do projektowania w mieście – tłumaczy Kotecki. Projekt Rakowieckiej 30A, roboczo zwany również „Bruna”, ma wzbogacać iwspierać miejskie funkcje otoczenia, stanie się otwartym miejscem spotkań i rekreacji. Pomiędzy budynkami zaplanowano publiczny skwer, zaś w w parterze usługi o profilu gastronomicznym. Projektanci zaproponowali zastosowanie systemu mikroretencji wód deszczowej i szarej. Poprzez zbiórkę i retencję deszczówki, a następnie jej rozsączanie przy granicy działki, korzenie drzew będą zasilane wwodę, wzrośnie również wilgotność powietrza na tym terenie. Powierzchnia biologicznie czynna zwiększy się z obecnych 10 do 34 proc., trawa i zieleń o zróżnicowanej wysokości oraz zielone dachy mają poprawiać jakość powietrza. Vinci Immobilier pracuje obecnie nad znalezieniem takich technologii dla tego projektu, które będą przyjazne dla otoczenia, a także zapewnią maksymalny możliwy komfort sąsiadom wtrakcie budowy. Przed rozpoczęciem inwestycji, jak i w trakcie realizacji, będzie prowadzony monitoring poziomu wody gruntowej w obrębie działki jak i poza nią. Po zrealizowaniu inwestycji nawodnienie parku będzie jeszcze lepsze, dzięki zlikwidowaniu kostki Bauma i rozsączaniu deszczówki.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Deweloper Vinci Immobilier Polska zaprezentował nową koncepcję projektu mieszkaniowego przy ul. Rakowieckiej 30A w Warszawie. Dwa kameralne, tarasowe budynki zostały zaprojektowane przez pracownię BBGK Architekci, a w toku prac uwzględniono zmiany klimatyczne. Ich budowa rozpocznie się prawdopodobnie w drugiej połowie roku.
Nowa koncepcja inwestycji przy Rakowieckiej w Warszawie, projektu Vinci Immobilier Polska.
Nieruchomość przy ul. Rakowieckiej 30A została kupiona przez Vinci Immobilier Polska w marcu 2018 r. Nową koncepcję dla tej lokalizacji przygotowała pracownia BBGK, która zaproponowała realizację dwóch budynków z rozrzeźbioną elewacją, w których mają się znaleźć 83 mieszkania, oraz parkingiem podziemnym na około 80 samochodów. Koncepcja zakłada, że przezierne, tarasowe budynki, stworzą naturalne otwarcie na park SGGW.
– Podstawą projektowania była dla nas wieloaspektowa strategia zrównoważonego rozwoju – mówi Wojciech Kotecki, projektant i prezes pracowni BBGK. – Korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń w projektowaniu przyjaznej przestrzeni i obiektów wielofunkcyjnych o wysokim standardzie, zlokalizowanych często w bliskości starodrzewia, jak to ma miejsce w tym przypadku, założyliśmy jako bazę do projektowania fakt, że obiekt ma spełniać wymogi uwzględniające zmiany klimatyczne i nowe podejście do projektowania w mieście – tłumaczy Kotecki.
Projekt Rakowieckiej 30A, roboczo zwany również „Bruna”, ma wzbogacać iwspierać miejskie funkcje otoczenia, stanie się otwartym miejscem spotkań i rekreacji. Pomiędzy budynkami zaplanowano publiczny skwer, zaś w w parterze usługi o profilu gastronomicznym. Projektanci zaproponowali zastosowanie systemu mikroretencji wód deszczowej i szarej. Poprzez zbiórkę i retencję deszczówki, a następnie jej rozsączanie przy granicy działki, korzenie drzew będą zasilane wwodę, wzrośnie również wilgotność powietrza na tym terenie. Powierzchnia biologicznie czynna zwiększy się z obecnych 10 do 34 proc., trawa i zieleń o zróżnicowanej wysokości oraz zielone dachy mają poprawiać jakość powietrza.
Vinci Immobilier pracuje obecnie nad znalezieniem takich technologii dla tego projektu, które będą przyjazne dla otoczenia, a także zapewnią maksymalny możliwy komfort sąsiadom wtrakcie budowy. Przed rozpoczęciem inwestycji, jak i w trakcie realizacji, będzie prowadzony monitoring poziomu wody gruntowej w obrębie działki jak i poza nią. Po zrealizowaniu inwestycji nawodnienie parku będzie jeszcze lepsze, dzięki zlikwidowaniu kostki Bauma i rozsączaniu deszczówki.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: