Data dodania: 30/10/2024

Podczas VI edycji konferencji Forum Ekspertów, organizowanej przez platformę Kompas Inwestycji, po raz kolejny wręczyliśmy nagrody dla innowacyjnych i proekologicznych projektów. Złote Kompasy trafiły do inwestorów, architektów i wykonawców nagrodzonych inwestycji. 



Złote Kompasy to nagrody, które honorują innowacyjne, ekologiczne i zrównoważone projekty w branży budowlanej. Trafiają do inwestorów, architektów i wykonawców, którzy wyróżnili się dbałością o jakość i otoczenie inwestycji oraz dobrostan ich docelowych użytkowników, także poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań.

Konkurs Złote Kompasy 2024 rozstrzygnęła kapituła w składzie: Maja Bromowska – Prezeska platformy Kompas Inwestycji, Agnieszka Kalinowska-Sołtys – Architektka-Partnerka, Członkini Zarządu – APA Wojciechowski Architekci, Alicja Kuczera – Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Ireneusz Majewski – Reprezentant Zarządu Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych oraz Michał Oksiński - Redaktor serwisu Kompas Inwestycji. Spośród nadesłanych zgłoszeń (projektów zakończonych – oddanych lub planowanych do oddania do użytkowania – w terminie III kw. 2023 – III kw. 2024) Kapituła wskazała zwycięskie inwestycje w 6 kategoriach. Dodatkowo redakcja serwisu Kompas Inwestycji zdecydowała się przyznać wyróżnienie specjalne.


 Nagordy podczas konferencji Forum Ekspertów 2024 wręczyli: Maja Bromowska – Prezeska platformy Kompas Inwestycji oraz Michał Oksiński - Redaktor serwisu Kompas Inwestycji.

Osiedle Lizbońska w Warszawie – inwestycja mieszkaniowa

Inwestor: Grupo Lar Polska, Develia
Architekt: JEMS Architekci
Wykonawca: Unibep

Osiedle Lizbońska w Warszawie otrzymało Złoty Kompas 2024 w kategorii inwestycja mieszkaniowa

Osiedle Lizbońska to kompleks 4 budynków utrzymanych w modernistycznej architekturze, blisko 200 mieszkań i 15 lokali usługowo-handlowych. Dzięki konsultacjom prac projektowych z lokalną społecznością osiedle z założenia jest miejscem kameralnym. Budynki mieszkalne liczą od 4 do maksymalnie 5 pięter. Materiały do budowy są certyfikowane, a budynki będą energooszczędne i energochłonne, zapewnią optymalny poziom nasłonecznienia i przepływu powietrza. Inwestycja przeszłą certyfikację w systemie BREEAM.

VIBE w Warszawie - inwestycja biurowa



Inwestor: Ghelamco
Architekt: PIG Architekci



VIBE w Warszawie otrzymał Złoty Kompas 2024 w kategorii inwestycja biurowa


Vibe to obiekt z licznymi certyfikatami: SmartScore Platinum, WiredScore Platinum, DGNB, Green Building Standard, w procesie certyfikacji WELL i BREEAM. Jest to pierwszy biurowiec w Polsce, który otrzymał własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę. Liczący 11 pięter Vibe dostarczył na rynek 15 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej, powstałej zgodnie z założeniami strategii ESG Ghelamco. Biurowiec wykorzystuje ultranowoczesny Building Energy Management System (BEMS), który pozwoli na znaczące zmniejszenie zużycia energii, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Docelowo budynek zasilany będzie w całości czystą energią. Chcąc zachęcić najemców do ekologicznych środków transportu, VIBE zapewnia bogatą infrastrukturę dla rowerzystów.




7R Park Wrocław West II – inwestycja logistyczna

Inwestor: 7R SA
Architekt: DSD Architekci
Wykonawca: Kajima Poland

Złoty Kompas 2024 dla 7R Park Wrocław West II w kategorii inwestycja logistyczna

Pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, budynki z tej linii osiągają minimum 50-proc. redukcję operacyjnych emisji CO2 oraz 50-proc. redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną. Inwestycja certyfikowana w systemie BREEAM International New Construction, otrzymała 100 proc. punktów w kategoriach dotyczących efektywności energetycznej i zarządzania wodą. Udało się to osiągnąć m.in. przez zastosowanie wysokosprawnych powietrznych pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej, która będzie współpracować z własnym magazynem energii oraz dzięki zaawansowanemu sterowaniu oświetleniem, również przez zegar astronomiczny. Rozwiązania oszczędzające wodę obejmują system chłodzenia pomp pożarowych z recyrkulacją, odzysk wody szarej, a także proste rozwiązania, takie jak opomiarowanie punktów nawadniających i montaż perlatorów w kranach.


Żurawie w Gdańsku - inwestycja wielofunkcyjna

Inwestor: YIT Development
Architekt: Latergrupa Architekci / Rainer Mahlamäki
Wykonawca: Mota-Engil Central Europe

Inwestycja wielofunkcyjna YIT - Żurawie ze Złotym Kompasem 2024



Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT na terenach postoczniowych w Gdańsku – na 1,5-hektarowej działce otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 mkw. stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 mkw. powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Układ brył poszczególnych budynków oraz dobór materiałów budowlanych nawiązują do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. W projekcie zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny. W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Projekt biurowca powstał w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.

Rewitalizacja - Arche Klasztor Wrocław

Inwestor: Arche
Architekt: Piotr Grochowski, Główny architekt Arche

Złoty Kompas 2024 w rękach Piotra Grochowskiego, Głównego architekta Arche


Historia budynku, w którym mieściły się: klasztor urszulanek, szpital, przedszkole czy żeńskie liceum z pensjonatem, sięga końca XIX w. Podczas rewitalizacji obiektu inwestor odnowił ceglaną elewację, nie była ona czyszczona w sposób agresywny, została umyta oraz tam, gdzie było to potrzebne, uzupełniona. Wszystkie okna należało wymienić i zgodnie z wytycznymi konserwatora wykonać je na zamówienie, jako kopie oryginalnych, z zachowaniem detali i podziałów. Stare okna zostaną wykorzystane podczas aranżacji zabytkowego parku, gdzie posłużą za konstrukcje pergoli i ogrodów zimowych. Aranżacja wnętrz stanowi nawiązanie do dawnego klasztornego charakteru. Współczesne materiały i design podkreślają zabytkową architekturę – powstały indywidualne projekty mebli czy łóżek.


Muzeum Wojska Polskiego – inwestycja z sektora publicznego

Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
Architekt: WXCA
Wykonawca: IDS-BUD i MAR-BUD

Złoty Kompas 2024 dla Muzeum Wojska Polskiego


Pracownia WXCA zaprojektowała dwa gmachy Muzeum Wojska Polskiego, z których zrealizowano Pawilon Południowy. Położone naprzeciwko siebie budynki, mają w założeniu domykać reprezentacyjny plac zlokalizowany w centralnej części Cytadeli. Cały kompleks został rozplanowany tak, by czytelny był pierwotny układ urbanistyczny XVIII-wiecznych koszar Gwardii Pieszej Koronnej króla Stanisława Augusta. W projekcie Muzeum Wojska Polskiego architekci postawili na barwiony beton architektoniczny, odnoszący się kolorem i fakturą do ceglanych murów Cytadeli Warszawskiej. Na zgeometryzowaną bryłę naniesiono specjalnie opracowany przestrzenny wzór - szewron, nawiązujący do motywów militarnych i odciśnięty na płaszczyźnie bloków.


Budynek Muzeum Wojska Polskiego jest niezależny energetycznie, został zaprojektowany jako jeden z pierwszych obiektów użyteczności publicznej bez przyłącza do sieci ciepłowniczej i kotłowni. Jako główne źródło ciepła i chłodu budynku zaprojektowano pompy ciepła, które wykorzystują energię odnawialną. Jako dolne źródło ciepła zaprojektowano gruntowy wymiennik ciepła. Ogrzewanie i chłodzenie odbywa się za pośrednictwem płaszczyznowego systemu ogrzewania/chłodzenia podłogowego oraz zaprojektowanego indywidualnie dla tego obiektu aktywowanego termicznie żelbetowego sufitu podwieszanego. Dach obiektu został zaprojektowany w technologii lekkiej stalowej. W celu poprawienia jego parametrów termicznych i ograniczenia przenikania zysków ciepła przez dach, zaprojektowano dach zielony. Pełni on również funkcję retencji, jak i opóźnienia spływu wody deszczowej. W projekcie zastosowano systemy o wysokiej efektywności energetycznej. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP budynku jest o prawie 20% niższy w stosunku do obowiązujących przepisów (spełnia kryterium kwalifikacji Taksonomii UE w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych).

Nova Królikarnia - Złoty Kompas - specjalne wyróżnienie redakcji portalu Kompas Inwestycji dla firmy Ronson Development

Specjalne wyróżnienie redakcji portalu Kompas Inwestycji dla firmy Ronson Development za Novą Królikarnię

Nova Królikarnia na warszawskim starym Mokotowie to osiedle domów o podwyższonym standardzie, z ogrodami i prywatnym parkiem. Projekt nawiązuje do ponad stuletniej idei Miasto Ogród, gdzie ponad 60% powierzchni stanowi obszar biologicznie czynny. Domy posiadają wielkie przeszklenia, okna z wyjściem do ogrodu, a na dachy prowadzi sterowany na pilot szklany właz. Obecnie w projekcie powstaje 11 luksusowych willi. Inwestycja – zatopiona w zieleni bujnego parku –Każdy z budynków wyróżnia się ponadstandardową wysokością pomieszczeń. Strefa dzienna na parterze to 3 metry, natomiast w strefach prywatnych na piętrach wynosi ona 2,8 metra. Dodatkowo, w inwestycji deweloper zrealizował dodatkowe nasadzenia roślin, drzew i krzewów – 2000 krzewów i roślin wodnych oraz 400 drzew.

Nagrody Złote Kompasy towarzyszą konferencji Forum Ekspertów. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Na drodze do równowagi. Budownictwo w procesie zmian”. Tematyka konferencji koncentruje się na najważniejszych wyzwaniach dla branży, takich jak ESG, zrównoważone budownictwo oraz kluczowe zmiany na rynku inwestycji i nieruchomości.