Podczas VI edycji konferencji Forum Ekspertów, organizowanej przez platformę Kompas Inwestycji, po raz kolejny wręczyliśmy nagrody dla innowacyjnych i proekologicznych projektów. Złote Kompasy trafiły do inwestorów, architektów i wykonawców nagrodzonych inwestycji.
Złote Kompasy to nagrody, które honorują innowacyjne, ekologiczne i zrównoważone projekty w branży budowlanej. Trafiają do inwestorów, architektów i wykonawców, którzy wyróżnili się dbałością o jakość i otoczenie inwestycji oraz dobrostan ich docelowych użytkowników, także poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań.
Konkurs Złote Kompasy 2024 rozstrzygnęła kapituła w składzie: Maja Bromowska – Prezeska platformy Kompas Inwestycji, Agnieszka Kalinowska-Sołtys – Architektka-Partnerka, Członkini Zarządu – APA Wojciechowski Architekci, Alicja Kuczera – Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Ireneusz Majewski – Reprezentant Zarządu Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych oraz Michał Oksiński - Redaktor serwisu Kompas Inwestycji. Spośród nadesłanych zgłoszeń (projektów zakończonych – oddanych lub planowanych do oddania do użytkowania – w terminie III kw. 2023 – III kw. 2024) Kapituła wskazała zwycięskie inwestycje w 6 kategoriach. Dodatkowo redakcja serwisu Kompas Inwestycji zdecydowała się przyznać wyróżnienie specjalne.
Nagordy podczas konferencji Forum Ekspertów 2024 wręczyli: Maja Bromowska – Prezeska platformy Kompas Inwestycji oraz Michał Oksiński - Redaktor serwisu Kompas Inwestycji.
Osiedle Lizbońska w Warszawie – inwestycja mieszkaniowa
Inwestor: Grupo Lar Polska, Develia
Architekt: JEMS Architekci
Wykonawca: Unibep
Osiedle Lizbońska to kompleks 4 budynków utrzymanych w modernistycznej architekturze, blisko 200 mieszkań i 15 lokali usługowo-handlowych. Dzięki konsultacjom prac projektowych z lokalną społecznością osiedle z założenia jest miejscem kameralnym. Budynki mieszkalne liczą od 4 do maksymalnie 5 pięter. Materiały do budowy są certyfikowane, a budynki będą energooszczędne i energochłonne, zapewnią optymalny poziom nasłonecznienia i przepływu powietrza. Inwestycja przeszłą certyfikację w systemie BREEAM.
VIBE w Warszawie - inwestycja biurowa
Inwestor: Ghelamco
Architekt: PIG Architekci
Vibe to obiekt z licznymi certyfikatami: SmartScore Platinum, WiredScore Platinum, DGNB, Green Building Standard, w procesie certyfikacji WELL i BREEAM. Jest to pierwszy biurowiec w Polsce, który otrzymał własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę. Liczący 11 pięter Vibe dostarczył na rynek 15 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej, powstałej zgodnie z założeniami strategii ESG Ghelamco. Biurowiec wykorzystuje ultranowoczesny Building Energy Management System (BEMS), który pozwoli na znaczące zmniejszenie zużycia energii, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Docelowo budynek zasilany będzie w całości czystą energią. Chcąc zachęcić najemców do ekologicznych środków transportu, VIBE zapewnia bogatą infrastrukturę dla rowerzystów.
7R Park Wrocław West II – inwestycja logistyczna
Inwestor: 7R SA
Architekt: DSD Architekci
Wykonawca: Kajima Poland
Pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, budynki z tej linii osiągają minimum 50-proc. redukcję operacyjnych emisji CO2 oraz 50-proc. redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną. Inwestycja certyfikowana w systemie BREEAM International New Construction, otrzymała 100 proc. punktów w kategoriach dotyczących efektywności energetycznej i zarządzania wodą. Udało się to osiągnąć m.in. przez zastosowanie wysokosprawnych powietrznych pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej, która będzie współpracować z własnym magazynem energii oraz dzięki zaawansowanemu sterowaniu oświetleniem, również przez zegar astronomiczny. Rozwiązania oszczędzające wodę obejmują system chłodzenia pomp pożarowych z recyrkulacją, odzysk wody szarej, a także proste rozwiązania, takie jak opomiarowanie punktów nawadniających i montaż perlatorów w kranach.
Żurawie w Gdańsku - inwestycja wielofunkcyjna
Inwestor: YIT Development
Architekt: Latergrupa Architekci / Rainer Mahlamäki
Wykonawca: Mota-Engil Central Europe
Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT na terenach postoczniowych w Gdańsku – na 1,5-hektarowej działce otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 mkw. stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 mkw. powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Układ brył poszczególnych budynków oraz dobór materiałów budowlanych nawiązują do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. W projekcie zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny. W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Projekt biurowca powstał w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.
Rewitalizacja - Arche Klasztor Wrocław
Inwestor: Arche
Architekt: Piotr Grochowski, Główny architekt Arche
Historia budynku, w którym mieściły się: klasztor urszulanek, szpital, przedszkole czy żeńskie liceum z pensjonatem, sięga końca XIX w. Podczas rewitalizacji obiektu inwestor odnowił ceglaną elewację, nie była ona czyszczona w sposób agresywny, została umyta oraz tam, gdzie było to potrzebne, uzupełniona. Wszystkie okna należało wymienić i zgodnie z wytycznymi konserwatora wykonać je na zamówienie, jako kopie oryginalnych, z zachowaniem detali i podziałów. Stare okna zostaną wykorzystane podczas aranżacji zabytkowego parku, gdzie posłużą za konstrukcje pergoli i ogrodów zimowych. Aranżacja wnętrz stanowi nawiązanie do dawnego klasztornego charakteru. Współczesne materiały i design podkreślają zabytkową architekturę – powstały indywidualne projekty mebli czy łóżek.
Muzeum Wojska Polskiego – inwestycja z sektora publicznego
Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
Architekt: WXCA
Wykonawca: IDS-BUD i MAR-BUD
Pracownia WXCA zaprojektowała dwa gmachy Muzeum Wojska Polskiego, z których zrealizowano Pawilon Południowy. Położone naprzeciwko siebie budynki, mają w założeniu domykać reprezentacyjny plac zlokalizowany w centralnej części Cytadeli. Cały kompleks został rozplanowany tak, by czytelny był pierwotny układ urbanistyczny XVIII-wiecznych koszar Gwardii Pieszej Koronnej króla Stanisława Augusta. W projekcie Muzeum Wojska Polskiego architekci postawili na barwiony beton architektoniczny, odnoszący się kolorem i fakturą do ceglanych murów Cytadeli Warszawskiej. Na zgeometryzowaną bryłę naniesiono specjalnie opracowany przestrzenny wzór - szewron, nawiązujący do motywów militarnych i odciśnięty na płaszczyźnie bloków.
Budynek Muzeum Wojska Polskiego jest niezależny energetycznie, został zaprojektowany jako jeden z pierwszych obiektów użyteczności publicznej bez przyłącza do sieci ciepłowniczej i kotłowni. Jako główne źródło ciepła i chłodu budynku zaprojektowano pompy ciepła, które wykorzystują energię odnawialną. Jako dolne źródło ciepła zaprojektowano gruntowy wymiennik ciepła. Ogrzewanie i chłodzenie odbywa się za pośrednictwem płaszczyznowego systemu ogrzewania/chłodzenia podłogowego oraz zaprojektowanego indywidualnie dla tego obiektu aktywowanego termicznie żelbetowego sufitu podwieszanego. Dach obiektu został zaprojektowany w technologii lekkiej stalowej. W celu poprawienia jego parametrów termicznych i ograniczenia przenikania zysków ciepła przez dach, zaprojektowano dach zielony. Pełni on również funkcję retencji, jak i opóźnienia spływu wody deszczowej. W projekcie zastosowano systemy o wysokiej efektywności energetycznej. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP budynku jest o prawie 20% niższy w stosunku do obowiązujących przepisów (spełnia kryterium kwalifikacji Taksonomii UE w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych).
Nova Królikarnia - Złoty Kompas - specjalne wyróżnienie redakcji portalu Kompas Inwestycji dla firmy Ronson Development
Nova Królikarnia na warszawskim starym Mokotowie to osiedle domów o podwyższonym standardzie, z ogrodami i prywatnym parkiem. Projekt nawiązuje do ponad stuletniej idei Miasto Ogród, gdzie ponad 60% powierzchni stanowi obszar biologicznie czynny. Domy posiadają wielkie przeszklenia, okna z wyjściem do ogrodu, a na dachy prowadzi sterowany na pilot szklany właz. Obecnie w projekcie powstaje 11 luksusowych willi. Inwestycja – zatopiona w zieleni bujnego parku –Każdy z budynków wyróżnia się ponadstandardową wysokością pomieszczeń. Strefa dzienna na parterze to 3 metry, natomiast w strefach prywatnych na piętrach wynosi ona 2,8 metra. Dodatkowo, w inwestycji deweloper zrealizował dodatkowe nasadzenia roślin, drzew i krzewów – 2000 krzewów i roślin wodnych oraz 400 drzew.
Nagrody Złote Kompasy towarzyszą konferencji Forum Ekspertów. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Na drodze do równowagi. Budownictwo w procesie zmian”. Tematyka konferencji koncentruje się na najważniejszych wyzwaniach dla branży, takich jak ESG, zrównoważone budownictwo oraz kluczowe zmiany na rynku inwestycji i nieruchomości.