Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Nowy kontrakt dla morskich farm na Bałtyku
18.09.2024

Nowy kontrakt dla morskich farm na Bałtyku

Polenergia i Equinor podpisały kolejny kontrakt dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy wykonania przewiertów poziomych w rejonie wyjścia na ląd. Wykonawcą prac dla obu projektów jest holenderska firma Visser & Smit Hanab. Podpisana umowa jest kolejnym kontraktem przybliżającym Polenergię i Equinor do następnego etapu realizacji projektów – rozpoczęcia budowy. Visser & Smit Hanab, w ramach podpisanej umowy, wykona cztery horyzontalne przewierty poziome (HDD) oraz zamontuje cztery kanały kablowe w celu instalacji kabli eksportowych i wyprowadzenia mocy na ląd. Firma specjalizuje się w technologii bezwykopowej oraz naziemnej i podziemnej infrastrukturze rurociągowej i kablowej. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są realizowane w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor realizują projekt Bałtyk 1, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, który jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku. Trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Polenergia i Equinor podpisały kolejny kontrakt dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy wykonania przewiertów poziomych w rejonie wyjścia na ląd. Wykonawcą prac dla obu projektów jest holenderska firma Visser & Smit Hanab.
Polenergia i Equinor podpisały kolejny kluczowym kontrakt dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Na zdj. morska farma wiatrowa Dogger Bank. Źródło: Equinor / Polenergia
Podpisana umowa jest kolejnym kontraktem przybliżającym Polenergię i Equinor do następnego etapu realizacji projektów – rozpoczęcia budowy. Visser & Smit Hanab, w ramach podpisanej umowy, wykona cztery horyzontalne przewierty poziome (HDD) oraz zamontuje cztery kanały kablowe w celu instalacji kabli eksportowych i wyprowadzenia mocy na ląd. Firma specjalizuje się w technologii bezwykopowej oraz naziemnej i podziemnej infrastrukturze rurociągowej i kablowej.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są realizowane w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor realizują projekt Bałtyk 1, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, który jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku. Trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: