Data dodania: 13/09/2022

Wielofunkcyjny kompleks obiektów o GLA ponad 45 tys. mkw., będący częścią inwestycji Projekt Góraszka, powstanie według koncepcji pracowni SUD Architectes. Nowoczesne, zrównoważone zabudowania spójnie połączą funkcje handlowe, usługowe, gastronomiczne i rozrywkowe. Zakończenie realizacji inwestycji Nhood Polska planuje na 2025 rok. 


Projekt Góraszka powstanie według koncepcji pracowni SUD Architectes.

Projekt Góraszka jest inwestycją wielofunkcyjną, nad którą obecnie pracuje Nhood Polska - powstanie kompleks obiektów o GLA ponad 45 tys. mkw., a także aquapark, wielkopowierzchniowy sklep budowlany, obiekty gastronomiczne typu drive-thru oraz stacja paliw, które będą realizowane we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Do konkursu na wykonanie koncepcji architektonicznej firma Nhood Polska zaprosiła doświadczone pracownie architektoniczne specjalizujące się w realizacji projektów komercyjnych. Najbardziej atrakcyjne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne zaproponowała międzynarodowa pracowania architektoniczna SUD Architectes. 


– Koncepcja zaproponowana przez SUD Architectes wyróżniała się założeniami wizualnymi, w tym synergią pomiędzy zaplanowanymi elementami obiektu. Zależało nam na tym, żeby projekt wkomponował się w otoczenie i łączył planowane budynki z funkcjonującym już rodzinnym centrum rozrywki Majaland, a także uwzględniał specyfikę otoczenia – mówi Marcin Stokowiec, dyrektor rozwoju Nhood Polska. 


Zieleń i otwarta przestrzeń

Pracownia SUD Architectes zaproponowała projekt nowoczesnego obiektu otoczonego zielenią, z otwartą przestrzenią, w którym płynnie przeplatają się funkcje handlowe, usługowe, gastronomiczne, rozrywkowe i sportowe. Pasaże i promenady handlowe będą częściowo zadaszone i jednocześnie otwarte na otaczającą przestrzeń zewnętrzną, co w sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie dodatkową atrakcją dla klientów. Zaproponowane elementy architektury poprzez swoje kształty nawiązują do natury. Można w nich również odnaleźć inspiracje tradycyjnym rzemiosłem Mazowsza, a także nawiązania do dawnego lotniska Góraszka.

W planowanej w Góraszce inwestycji pojawią się liczne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Projekt architektoniczny zakłada zastosowanie produkowanych lokalnie materiałów budowlanych, w tym naturalnego drewna i kamienia. Wybudowane obiekty ma charakteryzować niskie zużycie energii, pochodzącej w przeważającej części ze zrównoważonych źródeł, w tym paneli fotowoltaicznych. Projekt w Góraszce zakłada również zastosowanie rozwiązań zapewniających retencję wód opadowych i wykorzystanie jej na potrzeby kompleksu. Będą wśród nich ogrody deszczowe czy zielone dachy z ekstensywną zielenią. Woda zgromadzona w zbiorniku retencyjnym zostanie wykorzystana do podlewania zieleni na terenie kompleksu. 


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Obiekt będzie zadaszony, ale jednocześnie otwarty, co zapewni naturalną wentylację i zachęci odwiedzających do aktywności na świeżym powietrzu. Zewnętrzne skwery z naturalną zielenią staną się przestrzenią, w której mogą odbywać się różnorodne wydarzenia i spotkania dla klientów oraz lokalnej społeczności – mówi Jocelyn Fillard, architekt, partner w SUD Architectes.



Już na etapie przygotowania inwestycji Nhood Polska będzie ubiegał się o certyfikaty BREEAM New Construction oraz BREEAM Communities. Rozpoczęcie komercjalizacji obiektu planowane jest na przełomie lat 2022 i 2023. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na 2025 rok.