Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Natura, wspólnota i mobilność. Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards
21.03.2022

Natura, wspólnota i mobilność. Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards

Pawilon Polski na EXPO w Dubaju autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Pawilon Polski był faworytem od samego początku. 17 jurorów z całego świata uznało, że Pawilon Polski na EXPO w Dubaju to jeden z najbardziej „eleganckich i wysublimowanych pawilonów, dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym”, jest zrównoważony, subtelny w wyrazie, oddający w piękny sposób, za pomocą metafory ptaków w locie, ideę mobilności. - Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu. Autorzy Pawilonu Polski i wystawy zaproponowali spójną, immersyjną przestrzeń, która zapada w pamięć zwiedzającym. Unikalny polski motyw – rzeźba kinetyczna uosabiająca stado ptaków w locie, okalająca budynek i przenikająca do wnętrza obiektu, nie pozwala pozostać obojętnym i skłania gości do zatrzymania się i doświadczenia tego przestrzennego zjawiska. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. Pawilon motywuje do eksploracji bogactwa naturalnego, kulturalnego, intelektualnego Polski. Zaprasza do fascynacji mądrością natury, poznawania źródeł polskiej kreatywności. Inspiruje i zachęca do zatrzymania się i refleksji nad wpływem jednostki na losy świata i planety, siłą różnorodności. Pozwala doświadczyć, że każdy z nas jest częścią wspólnoty a nasze działania mają znaczenie. Twórcy budynku i wystawy Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek. Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk. **Projekt konstrukcji i instalacji ** WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Pawilon Polski na EXPO w Dubaju autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Pawilon Polski był faworytem od samego początku.
17 jurorów z całego świata uznało, że Pawilon Polski na EXPO w Dubaju to jeden z najbardziej „eleganckich i wysublimowanych pawilonów, dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym”, jest zrównoważony, subtelny w wyrazie, oddający w piękny sposób, za pomocą metafory ptaków w locie, ideę mobilności.
Autorami budynku Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju i wystawy są polska pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner ze Szwajcarii.
- Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu.
Autorzy Pawilonu Polski i wystawy zaproponowali spójną, immersyjną przestrzeń, która zapada w pamięć zwiedzającym. Unikalny polski motyw – rzeźba kinetyczna uosabiająca stado ptaków w locie, okalająca budynek i przenikająca do wnętrza obiektu, nie pozwala pozostać obojętnym i skłania gości do zatrzymania się i doświadczenia tego przestrzennego zjawiska. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. Pawilon motywuje do eksploracji bogactwa naturalnego, kulturalnego, intelektualnego Polski. Zaprasza do fascynacji mądrością natury, poznawania źródeł polskiej kreatywności. Inspiruje i zachęca do zatrzymania się i refleksji nad wpływem jednostki na losy świata i planety, siłą różnorodności. Pozwala doświadczyć, że każdy z nas jest częścią wspólnoty a nasze działania mają znaczenie.
Pracownia WXCA z nagrodą the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards.
Twórcy budynku i wystawy
Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek.
Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk.
**Projekt konstrukcji i instalacji ** WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: