Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Największa inwestycja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w budowie
21.09.2023

Największa inwestycja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w budowie

Wystartowała budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Obiekt w ciągu 33 miesięcy zrealizuje konsorcjum firm Doraco i Porr. Oddanie centrum do użytku uczelni nastąpi w pierwszej połowie 2026 r. Po około trzech tygodniach od podpisania kontraktu, startuje budowa jednego z najbardziej nowoczesnych ośrodków kliniczno-dydaktyczno-badawczego w naszej części Europy. Przedsięwzięcie realizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wesprze zaplecze naukowo - dydaktyczne i stworzy bazę dla zespołu poradni Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM. Obiekt wraz zinfrastrukturą techniczną izagospodarowaniem terenu powstanie przy ul.Unii Lubelskiej wSzczecinie naprzeciw szpitala klinicznego SPSK-1 PUM. Projekt architektoniczny kompleksu przygotowało Biuro Architektoniczne Dedeco. Inwestycja powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z ustaleniami jej realizacja zajmie 33 miesiące. Generalny wykonawca to konsorcjum KB Doraco i Porr. – W pierwszej kolejności rozpoczniemy od montażu ogrodzenia placu budowy oraz postawienia zaplecza kontenerowego. W najbliższym okresie skoncentrujemy się na wykonaniu wykopu szerokoprzestrzennego dla budynku głównego. Wiązać się to będzie m.in. z koniecznością usunięcia skarpy od strony parkingu przy Unii Lubelskiej. Dokonywać będziemy również odwiertów pod gruntowe pompy ciepła o długości około 51 kilometrów, co stanowić będzie jedną z największych łącznych długości odwiertów wykonanych w Polsce. Przed nami również rozpoczęcie robót żelbetowych fundamentowych – powiedział Mariusz Ślęzak, dyrektor kontraktu z Doraco. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 49 tys. mkw. Funkcjonować w nim będzie szesnaście jednostek klinicznych i dydaktycznych, m.in. Centrum Medycyny Translacyjnej i Collegium Pharmaceuticum. Znajdzie się tam 49 sal dydaktyczno-wykładowych, w tym aula na ponad 400 miejsc, a także laboratoria, poradnie dla pacjentów i garaż podziemny na ok. 600 miejsc parkingowych, dostępnych także dla pacjentów szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Wystartowała budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Obiekt w ciągu 33 miesięcy zrealizuje konsorcjum firm Doraco i Porr. Oddanie centrum do użytku uczelni nastąpi w pierwszej połowie 2026 r.
Po około trzech tygodniach od podpisania kontraktu, startuje budowa jednego z najbardziej nowoczesnych ośrodków kliniczno-dydaktyczno-badawczego w naszej części Europy. Przedsięwzięcie realizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wesprze zaplecze naukowo - dydaktyczne i stworzy bazę dla zespołu poradni Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Obiekt wraz zinfrastrukturą techniczną izagospodarowaniem terenu powstanie przy ul.Unii Lubelskiej wSzczecinie naprzeciw szpitala klinicznego SPSK-1 PUM. Projekt architektoniczny kompleksu przygotowało Biuro Architektoniczne Dedeco. Inwestycja powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z ustaleniami jej realizacja zajmie 33 miesiące. Generalny wykonawca to konsorcjum KB Doraco i Porr.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

– W pierwszej kolejności rozpoczniemy od montażu ogrodzenia placu budowy oraz postawienia zaplecza kontenerowego. W najbliższym okresie skoncentrujemy się na wykonaniu wykopu szerokoprzestrzennego dla budynku głównego. Wiązać się to będzie m.in. z koniecznością usunięcia skarpy od strony parkingu przy Unii Lubelskiej. Dokonywać będziemy również odwiertów pod gruntowe pompy ciepła o długości około 51 kilometrów, co stanowić będzie jedną z największych łącznych długości odwiertów wykonanych w Polsce. Przed nami również rozpoczęcie robót żelbetowych fundamentowych – powiedział Mariusz Ślęzak, dyrektor kontraktu z Doraco.
Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 49 tys. mkw. Funkcjonować w nim będzie szesnaście jednostek klinicznych i dydaktycznych, m.in. Centrum Medycyny Translacyjnej i Collegium Pharmaceuticum. Znajdzie się tam 49 sal dydaktyczno-wykładowych, w tym aula na ponad 400 miejsc, a także laboratoria, poradnie dla pacjentów i garaż podziemny na ok. 600 miejsc parkingowych, dostępnych także dla pacjentów szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: