Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Kogeneracja uruchomiła we Wrocławiu instalację oczyszczania spalin
12.08.2015

Kogeneracja uruchomiła we Wrocławiu instalację oczyszczania spalin

Na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do Kogeneracji z Grupy EDF została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów. - Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami. - Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków - dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny Kogeneracji. Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. - Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy Imos Wrocław w Rafako i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym. Przy budowie instalacji we Wrocławiu z Rafako współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób. Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę. Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji. Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska S.A, których wykonawcą jest Rafako w konsorcjum z PBG. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln złotych brutto.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do Kogeneracji z Grupy EDF została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.
- Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.
- Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków - dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny Kogeneracji.
Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. - Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy Imos Wrocław w Rafako i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.
Przy budowie instalacji we Wrocławiu z Rafako współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób.
Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę.
Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.
Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska S.A, których wykonawcą jest Rafako w konsorcjum z PBG. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln złotych brutto.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: