Firma Ghelamco właśnie rozpoczęła budowę nowego biurowca przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Projekt Vibe, który poza identyfikacją wizualną zyskał też własną ścieżkę dźwiękową, będzie realizowany dwuetapowo. Docelowo składać się będzie z dwóch budynków wpisanych w mały park.
W pierwszym etapie, u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej na warszawskiej Woli, powstaje 11-piętrowy budynek narożny z parkingiem na 110 miejsc. Biurowiec z częścią usługową w parterach zaoferuje 15 tys. mkw. powierzchni najmu i zostanie oddany do użytku w I kwartale 2024 roku. Od strony ul. Północnej, na niższej części obiektu zaprojektowano zielony taras o powierzchni 480 mkw. W drugim etapie inwestycji, planowanym na koniec 2025 r., wyrośnie 95-metrowa wieża.
– Dążymy do tego, aby ożywić cały poindustrialny obszar na warszawskiej Woli. Vibe to nie jest nasz największy projekt, nie jest też najwyższy, ale jest wyjątkowy - jako pierwszy budynek biurowy w Polsce otrzyma swoją własną identyfikację dźwiękową - podkreśla Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
W procesie brandingu inwestycji powstała jej audiosfera, w tym dźwiękowe logo, ściśle powiązane z częścią wizualną. Za identyfikację dźwiękową budynku odpowiada polski kompozytor Wojciech Urbański. Cały proces brandingu wpłynął na architekturę inwestycji: zmienił się wystrój wnętrz i recepcji, pojawił się pomysł na instalacje artystyczne i grafiki powiązane z muzyką.
– Uzyskaliśmy nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze projekt. Stawiamy na oszczędną architekturę. W procesie projektowym myśleliśmy o przemysłowej i kolejowej historii warszawskiej Woli, stąd rdza, brązy i czerwień. Na elewacji zastosowaliśmy pionowe elementy i aluminiową strukturę – wyjaśnia Michał Lah główny architekt i członek zarządu w pracowni PIG Architekci, która zaprojektowała Vibe.
Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>
Na terenie kompleksu znajdować się będzie również ogólnodostępny skwer miejski, obsadzony wysokimi drzewami i krzewami, stanowiący zielony bufor chroniący przed hałasem. Pomiędzy budynkami zaplanowano także wolnostojący pawilon z funkcją usługową. – Jego projekt jest elementem osobnego opracowania, wciąż nad nim pracujemy. To będzie element drugiej fazy inwestycji – wyjaśnia Jarosław Zagórski.
Kompleks Vibe certyfikowany będzie m.in. w systemach Well, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinium oraz Outstanding. Poza rozwiązaniami antypandemicznymi (m.in. dezynfekcja wind oraz systemów wentylacji), kompleks wyposażony zostanie także w infrastrukturę przyjazną rowerzystom. Docelowo inwestycja zasilana będzie w 100% czystą energią, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Będzie to możliwe dzięki ogłoszonemu przez Ghelamco w maju tego roku programowi budowy farm fotowoltaicznych, które pozwolą deweloperowi osiągnąć do 2025 roku neutralność energetyczną.