Data dodania: 20/07/2022

Rozpoczęły się przygotowania do realizacji bloków energetycznych w technologii CCGT na terenie Elektrowni Kozienice. Spółka Enea Elkogaz ogłosiła postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego. Koncepcja projektu zakłada dwa warianty inwestycji: budowę dwóch bloków, każdy o mocy ok. 1100 MW lub trzech o jednostkowej mocy ok. 700 MW. 




Enea Elkogaz planuje podpisanie umowy z wykonawcą nowej inwestycji w IV kwartale 2023 r.


Bloki CCGT mają odtworzyć moc Elektrowni Kozienice, w której w perspektywie najbliższych lat zakończy się okres eksploatacyjny węglowych bloków klasy 200 MW. – Jednostki gazowe, które powstaną w miejscu bloków węglowych w Elektrowni Kozienice mają dysponować najlepszymi dostępnymi parametrami technicznymi. Koncepcja budowy bloków gazowych zakłada, że nowe niskoemisyjne źródła będą stabilizowały rozwijające się OZE w początkowej fazie dążenia Grupy Enea do neutralności klimatycznej oraz zapewniały bezpieczeństwo dla systemu elektroenergetycznego i naszych klientów – powiedział Paweł Majewski, prezes Enei.


Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego sektorowego będzie realizowane zgodnie z przepisami Ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie dialogu konkurencyjnego. Dialog konkurencyjny zostanie przeprowadzony w trzech etapach, w podziale na części ogólne oraz branżowe. W trakcie postępowania do dialogu konkurencyjnego spółka Enea Elkogaz zakwalifikuje trzech wykonawców zgodnie z kryteriami kwalifikacji i zapewni im szerokie badania inspekcyjne, w tym dostępnej infrastruktury w miejscu budowy nowych jednostek. Enea Elkogaz planuje rozstrzygnięcie postępowania i podpisanie umowy w IV kwartale 2023 r.


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Chcemy wykorzystać dostępną w Elektrowni Kozienice infrastrukturę, a także wiedzę i doświadczenie pracowników Enei Wytwarzanie w procesie przygotowania budowy nowoczesnych jednostek gazowych. Projekt budowy nowych źródeł gazowych jest realizowany zgodnie z planem. Formuła przyjętego postępowania pozwoli wybrać nie tylko ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie, ale również optymalną pod względem rozwiązań technologicznych oraz realnego skrócenia czasu niezbędnego do zrealizowania tak zaawansowanej i kompleksowej inwestycji. W projekcie inwestycji od początku pod uwagę brane są plany Polski dotyczące dalszej dywersyfikacji dostaw gazu oraz zwiększenia ich wolumenów - jesteśmy w stałym kontakcie z Gaz-Systemem. W koncepcji projektu pierwszy z bloków rozpocznie pracę w 2027 r., czyli za około 5 lat – podkreślił Robert Niewierski, prezes spółki Enea Elkogaz.


Ostateczna decyzja o wyborze koncepcji zapadnie po analizach ekonomicznej, biznesowej oraz planowanego szczegółowo procesu technicznego. Obecnie, równolegle do prowadzonego postępowania, trwają uzgodnienia w zakresie przebiegu trasy przyłącza gazowego oraz jego podstawowych parametrów technicznych.