Data dodania: 06/11/2024

Za nami VI edycja konferencji Forum Ekspertów 2024. Ponad 250 zarejestrowanych gości, 10 merytorycznych i ciekawych prelekcji, 2 panele dyskusyjne z udziałem charyzmatycznych ekspertek i ekspertów, a także Złote Kompasy przyznane w uznaniu innowacyjnych inwestycji.


Maja Bromowska - prezeska platformy Kompas Inwestycji i Michał Oksiński, redaktor portalu.


Organizowana przez Kompas Inwestycji konferencja Forum Ekspertów odbyła się 23 października 2024 r. w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre przy ul. Towarowej 2 w Warszawie i miała formułę hybrydową. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło  hasło „Na drodze do równowagi. Budownictwo w procesie zmian”. Prelekcje dotyczyły zarządzania materiałami na budowie (Paweł Smolarek, Dyrektor Techniczny BauApp Polska), efektywności energetycznej budynków (Igor Mielczarek – Product Manager GEZE Polska), zrównoważonego wykorzystania wody (Tomasz Makowski – Inżynier i Kierownik działu technicznego MPI), a w ostatniej analitycznej części kondycji budownictwa (Tomasz Waszczyński – Menedżer ds. Klientów Strategicznych KRD BIG S.A.) i perspektyw, jakie rysują się w kluczowych sektorach rynku (Andrzej Kaczmarek, Kompas Inwestycji).

Od lewej: Tomasz Kleszczewnik - Dyrektor Operacyjny Winkelmann Foundation Screw, Igor Mielczarek – Product Manager GEZE Polska

Obchodząca 30-lecie działalności firma Hunnebeck Polska zaprezentowała podesty wiszące QuikDeck, umożliwiające bezpieczną i wydajną pracę na dużych wysokościach, zaś Daniel Hutnik, Dyrektor ds. Budownictwa Infrastrukturalnego Hunnebeck Polska wystąpił z prelekcją "Bezpiecznie. Wydajnie. Oszczędnie. Podesty wiszące QuikDeck". Agata Szachta – Dyrektorka Generalna, WPBM "Mój Dom" S.A. MD Prefabrykacja opowiedziała o aspektach zastosowania nowoczesnej prefabrykacji betonowej, precyzyjnego systemu zapewniającego oszczędność i wolność architektoniczną.

Od lewej: Daniel Hutnik – Dyrektor ds. Budownictwa Infrastrukturalnego Hunnebeck Polska, Agata Szachta – Agata Szachta – Dyrektorka Generalna, WPBM "Mój Dom" S.A. MD Prefabrykacja

W panelu dyskusyjnym „Puls inwestycji”, prowadzonym przez Michała Oksińskiego, redaktora serwisu Kompas Inwestycji, rozmowa dotyczyła m.in. specustawy lex deweloper w praktyce i kluczowych wyzwań dla branży nieruchomości. – Cały czas jesteśmy w procesach projektowych, wierząc w to, że pracujemy nad dobrym produktem, który znajdzie swojego nabywcę. Staramy się mierzyć z niepewnością rynkową. Dużo jest niewiadomych - jedną z nich są dopłaty do kredytów na mieszkanie, kolejna to plan miejscowy. Jego przygotowanie formalnie się rozpoczęło, podobno ma być gotowy w połowie 2026 roku – powiedziała Anna Watkowska, członkini zarządu OKAM City.

W panelu dyskusyjnym „Puls inwestycji” głos zabrali: Dawid Wrona, członek zarządu, chief operating officer w Archicom,  Anna Watkowska, członkini zarządu OKAM City oraz Rafał Pamuła, architekt z pracowni APA Wojciechowski Architekci.

W kontekście inwestycji wielofunkcyjnych po raz kolejny wybrzmiały problemy z uzyskaniem decyzji administracyjnych. – Te projekty będą dobre, jeśli to wszystkie funkcje w ramach danego projektu szybko zrealizujemy. Ponieważ jeśli inwestycja rozciągnie się w czasie na 10 czy 15 lat, trudno tłumaczyć klientom, że dopiero w przyszłości będą mogli skorzystać z wszystkich korzyści 15-minutowego miasta. Procedury administracyjne są szalenie ważne, aby wspaniałe koncepty, które planujemy, były realizowane w miarę szybko – zaznaczył Dawid Wrona, członek zarządu, chief operating officer w Archicom. 



– Ogromnym problemem jest nawarstwianie się procesów administracyjnych, co w pewnym momencie prowadzi do tego, że zaczyna nam brakować ludzi do pracy, a inwestorzy mają pretensje, że nie wywiązujemy się ze swoich zadań. Dla nas - architektów - jest to bardzo kłopotliwy proces – podkreślił Rafał Pamuła, architekt z pracowni APA Wojciechowski Architekci.

ESG i zrównoważony rozwój

W panelu „ESG jako stymulacja zrównoważonego rozwoju” dyskusja, prowadzona przez Michała Oksińskiego, redaktora serwisu Kompas Inwestycji, koncentrowała się wokół tematów związanych z proekologicznym budownictwem. – ESG pomaga w tworzeniu lepszych miejsc pracy, ponieważ opisuje na przykład łańcuchy dostaw czy podział płci pracowników, a więc odnosi się do tego, jak funkcjonuje dana organizacja, co będzie miało przełożenie na jej lepsze działanie – przekonywał Łukasz Wieruszewski, dyrektor ds. rozwoju, Atlas Ward.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym ESG głos zabrali: Monika Chacińska - spółka biurowa Skanska w CEE, Alicja Kuczera - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Agata Szachta - WPBM „Mój Dom” S.A. MD Prefabrykacja oraz Łukasz Wieruszewski - Atlas Ward.

– Jesteśmy w ważnym, transformacyjnym momencie. Rezultatem wprowadzenia europejskiego zielonego ładu i pakietu fit for 55, który przygotowuje UE do wprowadzenia neutralności klimatycznej, jest szereg zmian legislacyjnych w każdej dziedzinie życia. Panuje chaos informacyjny. Cel finalny to neutralność klimatyczna. Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej jest bardzo konkretna, nakłada dużo wymogów technicznych od wszystkich, którzy budują. Pamiętajmy, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne, co na pewno będzie ważnym czynnikiem wpływającym na rynek. To są budynki o wysokiej charakterystyce energetycznej, które zużywaną energię muszą pozyskiwać na miejscu, bądź kupować od spółdzielni energetycznych działających w zakresie OZE, bądź pozyskiwać z niskoemisyjnych systemowych źródeł ciepła. To dziś - biorąc pod uwagę polski miks energetyczny - wydaje się nie do osiągnięcia. I tu zaczynają się przysłowiowe schody – powiedziała Alicja Kuczera, dyrektorka zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

– Naszym przewodnim biznesem jest sprzedaż budynków funduszom inwestycyjnym, które często otrzymują finansowanie z banków, z kolei one szukają zielonych aktywów, czyli zgodnych z wymogami taksonomii. Jednym z nich jest energia. Projektując i realizując nasze inwestycje staramy się ograniczyć jej zużycie, w konsekwencji maleje emisja dwutlenku węgla danego budynku, co również raportujemy. Z ograniczonego zużycia energii zadowoleni są także najemcy. Oni także to raportują. Co więcej, wymogi taksonomii pomagają nam w tym, jak podejść do niektórych elementów, aby być jeszcze bardziej zrównoważonym – zapewniła Monika Chacińska, environmental manager w spółce biurowej Skanska w CEE.

– Dla branży budowlanej dużym problemem może być wprowadzenie zmian w przypadku  wszystkich firm. Duzi gracze zrobią to jako pierwsi, natomiast 80 proc. rynku to małe firmy, na przykład lokalni wykonawcy, dla których skok rozwojowy będzie się wiązał z realizacją bardzo dużej ilości zadań. Z kolei dla tych, który się nie dostosują, będzie oznaczało koniec działalności – zwróciła uwagę Agata Szachta, dyrektorka generalna, WPBM „Mój Dom” S.A. MD Prefabrykacja. Jak dodała, ekologia i ekonomia mają wspólny mianownik.

Złote Kompasy - nagrody dla innowacyjnych inwestycji projektowanych i realizowanych w duchu zrównoważonego budownictwa.

Po raz kolejny zostały wręczone Złote Kompasy honorujące innowacyjne i zrównoważone projekty w branży budowlanej. W kategorii „inwestycja mieszkaniowa” zwyciężyło Osiedle Lizbońska w Warszawie (Grupo Lar Polska / Develia, projekt JEMS Architekci), w kategorii biurowej – VIBE od Ghelamco (projekt PIG Architekci), natomiast w logistyce – 7R Park Wrocław West II. Nagrodzoną inwestycją wielofunkcyjną są gdańskie Żurawie (inwestor to YIT Development, projekt Latergrupa Architekci oraz Rainer Mahlamäki), w kategorii „rewitalizacja” bezkonkurencyjny okazał się Arche Klasztor Wrocław, zaś w sektorze budownictwa publicznego Złoty Kompas trafił do Muzeum Wojska Polskiego (projekt pracowni WXCA). Redakcja portalu Kompas Inwestycji przyznała również wyróżnienie dla Ronson Development za realizację osiedla Nova Królikarnia.



Poznaj wszystkie nagrodzone projekty >>

Partnerzy Główni wydarzenia: Hunnebeck Polska,  WPBM “Mój Dom” S.A. MD Prefabrykacja.

Partnerzy wydarzenia: Atlas Ward, BauApp Polska, Deante, Essity Poland (marka Tork), GEZE Polska, Kaczmarski Group / KRD, Kiloutou, Małkowski Martech, MPI, OKAM Capital, Winkelmann Foundation Screw.

Patroni wydarzenia: Builder Polska, Inżynier Budownictwa - Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych, Polski Związek Pracodawców Budownictwa.