Data dodania: 13/01/2025

Grupa Ekoinbud oddała do użytku w 2024 roku 10 obiektów wielkogabarytowych, które powstały w systemie prefabrykowanego budownictwa modułowego bazującego na drewnie. Wśród zakończonych realizacji dominowały głównie budynki oświatowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Na 2025 r. zaplanowano już realizację kolejnych 20 inwestycji.

Wśród obiektów przygotowanych przez Ekoinbud w minionym roku znajdują się liczne placówki edukacyjne - żłobki i przedszkola, centra opiekuńczo-mieszkalne oraz biblioteki wykonane z wykorzystaniem technologii prefabrykowanych modułów drewnianych. Inwestycje są zlokalizowane na terenie całego kraju, a ich powierzchnie użytkowe mieszczą się w przedziale od niespełna 500 do ponad 1000 mkw.

Ekoinbud pozyskał na 2025 rok 20 zleceń w technologii modułów drewnianych.
 
– Preferencje i oczekiwania inwestorów, zarówno samorządowych, jak i prywatnych, w ostatnich latach uległy istotnym zmianom – podkreśla Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Grupy Ekoinbud. – Zmieniająca się rzeczywistość sprawiła, że wieloletni i przez to uciążliwy proces budowy często zniechęca wielu z nich. Współcześni inwestorzy spodziewają się precyzyjnej wyceny i przedstawienia dokładnych wizualizacji już we wstępnej fazie rozmów. Jeżeli dodamy do tego takie aspekty jak szybkość realizacji, innowacyjność, ekologię i energooszczędność, otrzymamy rozwiązanie, które skutecznie odpowiada na aktualne potrzeby rynku i jednocześnie jest źródłem konkurencyjnej przewagi w stosunku do budownictwa tradycyjnego.

 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  
 
Bazująca na prefabrykowanych modułach drewnianych technologia pozwala nie tylko znacząco skrócić proces budowy, wykazuje również właściwości prozdrowotne dla użytkowników budynku. Obiekty cechuje wysoka wytrzymałość i sztywność konstrukcji, doskonałe parametry termiczne oraz bardzo wysoka ognioodporność. Częstym uzupełnieniem inwestycji realizowanych przez Ekoinbud jest implementacja energooszczędnych systemów – instalacji fotowoltaicznej czy wentylacji z odzyskiem ciepła, które znacznie obniżają koszty eksploatacyjne obiektu.

Ekoinbud pozyskał 20 zleceń w tej technologii, które będą realizowane na przestrzeni 2025 roku.  Zakontraktowane obiekty będą dysponowały znacznie większa powierzchnią użytkową, niż w przypadku dotychczasowych realizacji. – Samorządy wykazują coraz większą świadomość ekologiczną i zależy im na tworzeniu nowoczesnych i zdrowych przestrzeni, w których mieszkańcy przebywają na co dzień. Nasze obiekty znakomicie wpisują się więc w tę strategię rozwoju miast. Warto jednak zaznaczyć, że moment największego zainteresowania ekologicznym budownictwem modułowym jest ciągle przed nami. W związku z wejściem w życie nowych przepisów unijnych, od 2028 r. wszystkie nowo powstające budynki będą musiały wykazywać zeroemisyjność – przypuszczamy więc, że prawdziwy rynkowy „boom” nastąpi w drugiej połowie 2027 r. – zaznacza Tomasz Balcerowski.