Data dodania: 10/06/2022

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu Architecture Student Contest. W tym roku studenci architektury przedstawili koncepcje rewitalizacji dawnej fabryki przy ul. Berka Joselewicza w Warszawie.

Pierwsza nagroda dla studentów z Finlandii w międzynarodowym konkursie Architecture Student Contest.

Finał tegorocznej, 17. już edycji konkursu, organizowanego przez firmę Saint Gobain, odbył się w Warszawie. Przed studentami z ponad 220 uczelni z 32 krajów z całego świata postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Hala fabryczna od strony ul. Berka Joselewicza powstała ok. 1904 r. jako fabryka Józefa Rosenthala, w dalszych latach produkowano tam blachę, następnie działała tam garbarnia, zaś po wojnie - w jedynym ocalonym budynku - warsztat samochodowy i magazyn. Proponowane przez studentów architektury rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii „Warszawa2030”. Miasto było też partnerem wydarzenia.


Drugą nagrodę w konkursie Architecture Student Contest zdobyła praca studentów z Łotwy.

– Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców – komentuje Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain. 

W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii (I miejsce), Łotwy (II miejsce i nagroda studencka), Polski (III miejsce) i Meksyku (nagroda specjalna). Zrewitalizowany według nagrodzonych projektów obszar Kamionka stałby się jednocześnie centrum spotkań i rozrywki oraz uwzględniałby mieszkania dla studentów w nowej części mieszkalnej. Każdy z projektów wyróżniał się innowacyjnością i wpisywał się w ideę zrównoważonego rozwoju.



Trzecią nagrodę w konkursie Architecture Student Contest otrzymał polski zespół.

Zwycięskie prace będą mogły być inspiracją dla wykonawcy, który w ramach projektu który będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) opracuje ostateczny projekt. Będzie on też musiał być zgodny z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Uruchomienie procedury PPP przez miasto będzie możliwe po wyjaśnieniu toczących się spraw nieruchomościowych tj. po zakończeniu postępowań dekretowych i wyczyszczeniu stanu prawnego nieruchomości.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Organizowany od 2004 roku Architecture Students Contest, skierowany jest głównie do studentów architektury, inżynierii i wzornictwa. Jego celem jest zwiększenie wiedzy studentów na temat realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach dzielnicy lub miasta.