W zabytkowej części Wrocławia, nazywanej w XIV wieku Nowym Miastem, powstaje Bernardyńska - flagowe przedsięwzięcie Toscom Development. Autorem projektu inwestycji jest Zbigniew Maćków.
W centrum Wrocławia, 850 m od Rynku, nieopodal Hali Targowej, wyrośnie wkomponowana w historyczną zabudowę inwestycja Bernardyńska. W projekcie, którego autorem jest Zbigniew Maćków, przewidziano 100-metrowe, reprezentacyjne lobby, o wysokości 8 metrów.
– W projekcie zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązuje do najlepszych wrocławskich dziejowych tradycji. Miejscowo obniżone, poszczególne bryły budynku idealnie dopełniają historyczne sąsiedztwo inwestycji. Stosując charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego – gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery – idealnie wpisaliśmy nowy budynek w otoczenie. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru, odwołujący się do szlachetnego kontekstu budynku dawnego Okręgowego Urzędu Pocztowego. Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, stworzyliśmy unikalną, nową, w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny, miejski plac zamyka jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant - ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów – mówi Zbigniew Maćków, autor projektu inwestycji Bernardyńska.
Zaprojektowano lokale handlowo-usługowe oraz mieszkania od 30 metrowych lokali typu studio do 200-metrowych penthousów. Powstanie także przestrzeń coworkingowa z systemem rezerwacji. Na poziomie -1 oraz -2 zaprojektowana została strefa sportu i relaksu – z kortem do squash i siłownią, a także strefą SPA, obejmującą dwie duże sauny, jacuzzi oraz pokoje do masażu i jogi. Klatki schodowe zostaną wykończone grafikami na ścianach, wielkoformatowymi płytami ceramicznymi na podłodze i drewnianymi lamelowymi portalami wind. W projekcie przewidziano duże okna typu portfenetr oraz zielone patio.
– Podejmując się stworzenia inwestycji przy ulicy Bernardyńskiej, pragnęliśmy spojrzeć na to niezwykłe miejsce oczyma dawnych wrocławian. Traktując je z szacunkiem, zrozumieniem i odnosząc się do jego historii, proponujemy niezwykły budynek mieszkalny. Jego projekt nawiązuje do estetyki dawnego zespołu poklasztornego, a elewacja wykończona cegłą klinkierową ułożoną w formie jodełki stanowi harmonijne przedłużenie pierzei ulicy Bernardyńskiej – dodaje Tomasz Szychliński, prezes Toscom Development.
Generalnym wykonawcą Bernardyńskiej jest Vista Construction. Prace mają zakończyć się za dwa lata. Oficjalnie sprzedaż lokali rozpocznie się na początku 2022 roku.