Wielofunkcyjny kompleks Skycity Gdynia połączy przestrzenie mieszkaniowe, biurowe i usługowe. Najwyższy z czterech budynków będzie miał wysokość 120 metrów. Allcon rozpocznie budowę jeszcze w tym roku.
Inwestycja jest certyfikowana w systemie BREEAM, zaprojektowano wiele proekologicznych rozwiązań, w tym zielone dachy, zagospodarowanie wody szarej i retencję deszczówki.
Na terenie blisko 2 ha przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej z Drogą Gdyńską powstanie około 50 000 mkw. powierzchni użytkowej. Skycity Gdynia to docelowo cztery budynki z usługami w parterach: trzy mieszkalne o 7, 17 i 35 kondygnacjach oraz jeden biurowy. Najwyższy z budynków osiągnie wysokość 120 metrów i będzie jednym z najwyższych polskich wysokościowców mieszkaniowych. W grudniu 2020 roku deweloper ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji. Udział wzięło w nim sześć pracowni, wygrał polski projekt autorstwa warszawskiej Grupy 5 Architekci.
– Dla nas, architektów urzeczonych spuścizną przedwojennego modernizmu, Gdynia to miasto ikona, o jednorodnej architekturze oraz czytelnym, „ludzkim” w skali odbioru układzie urbanistycznym. Forma, detal i kolorystyka naszego projektu to współczesna interpretacja tego portowego, „Białego Miasta”. Równie ważną inspiracją był naturalny krajobraz wzgórz
i przyroda wnikająca pomiędzy poszczególne budynki założenia – mówi architekt Roman Dziedziejko z pracowni Grupa 5 Architekci. – Zderzenie tych dwóch narracji tworzy multifunkcjonalny zespół, w którym wielkomiejska skala będzie przenikać się z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi.
Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>
Ostateczny projekt uwzględnia zarówno uwagi jury konkursowego, jak i opinie lokalnej społeczności. Najważniejszą zmianą względem koncepcji konkursowej jest rezygnacja z jednego z budynków mieszkalnych. Inwestor świadomie zmniejszył liczbę metrów kwadratowych na sprzedaż, by uzyskać więcej przestrzeni publicznej i terenów zielonych. Kolejnym istotnym krokiem była zamiana lokalizacji budynków 17- i 35- kondygnacyjnych. Najwyższy z nich został odsunięty do drugiej linii zabudowy, tworząc efekt łagodniejszej gradacji budynków w pierzei ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej.
– Wykorzystując naturalny układ terenu, poprzez zaprojektowaną tarasowość wprowadziliśmy wyraźne strefowanie poszczególnych funkcji i części inwestycji. Położona najbliżej Drogi Gdyńskiej część biurowa stanowi bufor akustyczny, zapewniający kameralność i ciszę usytuowanej na kolejnych tarasach części mieszkaniowej. Tym samym zapewniliśmy również odseparowanie lokali usługowych i nowego placu miejskiego od apartamentów. Projekt zachował oryginalną, zaproponowaną w konkursie architekturę, w tym rytmy otworów i wcięć w elewacjach oraz obrócenie jednego z budynków względem pozostałych - mówi architekt Rafał Zelent z pracowni Grupa 5 Architekci.
W czasie pracy nad projektem przestrzeni publicznych, Allcon wielokrotnie konsultował się ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Inwestorowi zależało, by stworzyć miejsce dostępne dla wszystkich, przyjazne dla pieszego, minimalizując przy tym ruch samochodowy. Allcon poddał inwestycję certyfikacji w systemie BREEAM w kategorii Communities. Skycity to pierwszy w Trójmieście i województwie pomorskim, a piąty w Polsce projekt z tym certyfikatem.
– Projekt zakłada zastosowanie licznych rozwiązań charakteryzujących zrównoważone i nowoczesne budownictwo – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w spółce deweloperskiej Allcon. – Wykonujemy niestandardowe analizy, m.in. badania tunelowe, sejsmiczne i akustyczne. Zastosujemy zautomatyzowane procesy związane z eksploatacją inwestycji, zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i administratora. Poza tym planujemy zagospodarowanie wody szarej, jeszcze efektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej oraz zmniejszenie zapotrzebowania na chłód latem, dzięki dobowej różnicy temperatur. Poza zielonymi dachami i tarasem z roślinnością, przygotowaliśmy urozmaicony projekt architektury krajobrazu, który zakłada m.in. nasadzenia wielogatunkowych rabat bylin i traw. Ograniczyliśmy natomiast do minimum koszone trawniki. Powierzchnia biologicznie czynna będzie zdecydowanie większa niż zakłada plan miejscowy – dodaje Łukasz Śledź.
Allcon planuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wszystkich budynków. Na terenie inwestycji znajdą się punkty do ładowania aut elektrycznych. Dużo uwagi poświęcono również kwestiom retencji wody. Deszczówka będzie odzyskiwana do podlewania zieleni, wdrożony zostanie system filtracji tej wody.
Allcon posiada prawomocne pozwolenie na budowę i zapowiada rozpoczęcie realizacji w IV kwartale tego roku. W pierwszym etapie powstanie 17-kondygnacyjny budynek z 93 apartamentami i lokalami usługowymi przystosowanymi pod gastronomię. W kolejnych etapach powstaną budynki mieszkalne 35- i 7- kondygnacyjne i budynek biurowy, który ma szansę uzyskać certyfikat BREEAM New Construction z oceną na poziomie Outstanding.