Data dodania: 14/06/2022

Na budowie II fazy wrocławskiego projektu biurowego Skanska – Centrum Południe – zawisła wiecha oznaczająca zakończenie prac konstrukcyjnych, a budynek osiągnął docelową wysokość 55 metrów. Biurowiec będzie liczył 21 500 mkw. powierzchni.

Realizacja II fazy Centrum Południe rozpoczęła się pod koniec lipca 2021 roku. Na wybudowanie 15 kondygnacji nadziemnych wystarczył niecały rok. Teraz na biurowcu zawisła symboliczna wiecha, a Skanska kontynuuje prace nad elewacją budynku. Zakończenie budowy zaplanowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.

II faza kompleksu biurowego Centrum Południe we Wrocławiu, for. Skanska.


– Pomimo pandemii i związanych z nią wyzwań, udało nam się ukończyć ten etap inwestycji w pełni zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – mówi Agnieszka Zawada-Biszczad, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Ta faza Centrum Południe, podobnie jak wcześniejszy etap kompleksu, wniesie na wrocławski rynek zupełnie nową jakość. Budynek będzie ubiegać się o najważniejsze certyfikaty biurowe. Wyposażymy go w duże, atrakcyjne loggie czy innowacyjne technologie, ułatwiające codzienną pracę, takie jak platforma Connected by Skanska. Co więcej, jego realizacja pozwoli na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni pomiędzy budynkami I oraz II fazy, która będzie stanowić miejsce spotkań, relaksu i odpoczynku, również dla okolicznych mieszkańców – dodaje Agnieszka Zawada-Biszczad. 


Centrum Południe zostało zaprojektowane w ramach standardów ESG (Environmental, Social, Governance). Inwestycja jest zasilana energią elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Chodniki wokół I fazy kompleksu powstały z betonu oczyszczającego powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu pochodzący ze spalin samochodowych. W budynkach znajdują się technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej, generując w ten sposób znaczące oszczędności w zużyciu wody. 


W częściach ogólnodostępnych kompleksu zastosowano oświetlenie LED – między innymi dzięki temu kompleks zużywa nawet o 1/3 mniej energii, co m.in. wpływa na redukcję śladu węglowego całego budynku.  Do budowy Centrum Południe wykorzystywane są głównie produkty regionalne. Materiały wykończeniowe takie jak farby, kleje czy uszczelniacze dobierane są tak, by nie zawierały szkodliwych lotnych związków organicznych. Z kolei tereny zielone wokół biurowców pielęgnowane są bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. 


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

W biurowcu II fazy Centrum Południe na każdym piętrze znajdą się loggie, każda o powierzchni 40 mkw., zaprojektowane jako przestrzeń do pracy i spotkań na świeżym powietrzu. Pomiędzy budynkami deweloper zaplanował między innymi ogólnodostępne boisko do koszykówki czy wygodne siedziska.


Budynek II fazy będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: WELL Health-Safety Rating, LEED Core & Shell na poziomie Platinum czy WELL Core & Shell na poziomie Gold. Certyfikaty te zostały już przyznane I fazie Centrum Południe.