Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Warszawski wieżowiec pobił rekord wysokości
23.02.2021

Warszawski wieżowiec pobił rekord wysokości

Realizowane przez HB Reavis Varso Tower sięgnęło 310 metrów, stając się najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Biurowiec do poziomu dachu mierzy 230 metrów. Stał się jeszcze wyższy po zamontowaniu iglicy ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów. Varso Tower zdominowało ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej, przewyższając dotychczasowe wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu. 53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach pracowni Foster + Partners. Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta. Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie również restauracja z widokiem na Warszawę. Większość budynku pokrywają już szyby wysokie na aż 4 metry, które zapewnią znakomity dostęp światła naturalnego w jego wnętrzu. Jako jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii, jak również komfort i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników, które zostały potwierdzone certyfikacją BREEAM oraz WELL na najwyższym poziomie. Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis, w okolicy skrzyżowania Alei Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. Budowa rozpoczęła się na przełomie 2016 i 2017 roku. W skład Varso Place wchodzą: wieżowiec Varso Tower, którego projekt powstał na deskach pracowni Foster + Partners, a także Varso 1 i Varso 2 – zaprojektowane przez HRA Architekci. W kompleksie znajdą się biura, hotel, pasaż ze sklepami i restauracjami. Cała inwestycja liczy łącznie 144000 mkw. powierzchni do wynajęcia, a jej koszt to ok. 350 mln euro.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
Realizowane przez HB Reavis Varso Tower sięgnęło 310 metrów, stając się najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Biurowiec do poziomu dachu mierzy 230 metrów. Stał się jeszcze wyższy po zamontowaniu iglicy ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów.
Wieżowiec Varso Tower osiągnął wysokość 310 metrów.
Varso Tower zdominowało ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej, przewyższając dotychczasowe wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu. 53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach pracowni Foster + Partners. Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta.
Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie również restauracja z widokiem na Warszawę.
Większość budynku pokrywają już szyby wysokie na aż 4 metry, które zapewnią znakomity dostęp światła naturalnego w jego wnętrzu. Jako jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii, jak również komfort i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników, które zostały potwierdzone certyfikacją BREEAM oraz WELL na najwyższym poziomie.
Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis, w okolicy skrzyżowania Alei Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. Budowa rozpoczęła się na przełomie 2016 i 2017 roku. W skład Varso Place wchodzą: wieżowiec Varso Tower, którego projekt powstał na deskach pracowni Foster + Partners, a także Varso 1 i Varso 2 – zaprojektowane przez HRA Architekci. W kompleksie znajdą się biura, hotel, pasaż ze sklepami i restauracjami. Cała inwestycja liczy łącznie 144000 mkw. powierzchni do wynajęcia, a jej koszt to ok. 350 mln euro.
Wróć do Pulsu Budownictwa
Udostępnij artykuł: