Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji parkingu P+R Połczyńska. Projekt ma powstać do marca 2022 roku. Będzie łączył funkcje użytkowe z edukacyjnymi i rekreacyjnymi.
W 2020 roku ZTM ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną modernizacji parkingu „Parkuj i jedź” przy ulicy Połczyńskiej. Ideą konkursu było opracowanie rozwiązań, które przemienią parking w miejsce „zielone”, przyjazne środowisku, wykorzystujące zasoby odnawialne i dodatkowo atrakcyjne dla mieszkańców nie tylko jako punkt przesiadkowy.
Spółka TREKTURA Pracownia Architektoniczna Tomasz Ginter i Łukasz Katarzyński przygotuje projekt do marca 2022 roku. Zgodnie z opracowaną przez koncepcją, parking się zazieleni. Kostka betonowa zostanie zastąpiona materiałem ażurowym, co umożliwi wzrost trawy i zbieranie wody deszczowej. Grupy miejsc postojowych będą oddzielone nowymi nasadzeniami roślinnymi, a trawniki wzdłuż chodników staną się ogrodami deszczowymi. Na terenie parkingu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne, a zmagazynowana dzięki nim energia elektryczna wykorzystywana będzie m.in. do oświetlenia parkingu oraz ładowania pojazdów elektrycznych.
W budynku parkingu zostanie zainstalowany centralny inteligentny system zarządzania. Połączy wewnętrzne instalacje i na podstawie zebranych informacji, m.in. o liczbie osób, temperaturze, ciśnieniu, wilgotności i nasłonecznieniu wewnątrz i na zewnątrz, porze dnia i dniu tygodnia będzie koordynował działanie instalacji tak, aby przy możliwie najniższym wydatku energetycznym osiągnąć optymalne warunki. Do ogrzewania i chłodzenia planowane jest użycie pomp ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła.
W dni powszednie na Połczyńskiej będą prowadzone zajęcia z edukacji ekologicznej dla najmłodszych. Modernizacja da także możliwość udostępnienia w weekendy części parkingu mieszkańcom okolicznych osiedli. Będą oni mieli do dyspozycji park z łąkami kwietnymi i alejami spacerowymi. Planowana jest także aleja edukacyjna z poidłami dla ptaków, tablicami informacyjnymi, hotelami dla owadów i nieckami bioretencyjnymi. Znaczną część parku zajmie strefa rekreacyjna z trawnikiem pozwalającym organizować warsztaty, koncerty, ćwiczenia grupowe i pikniki. Jak informuje ZTM, przetarg na wykonanie robót budowlanych będzie ogłoszony w 2022 roku.