Osiedle Atrium Oliva, inspirowane klasycznymi domami atrialnymi, będzie posiadało zieloną przestrzeń, która sprzyja zawiązywaniu więzi społecznych. Za projekt inwestycji Allcon odpowiada pracownia architektoniczna Roark Studio.
Osiedle Atrium Oliva, nowa inwestycja dewelopera Allcon, niskie budynki o wysokości czterech kondygnacji nadziemnych i niewielkich gabarytach, nawiązujących do skali obiektów o podobnej funkcji w najbliższym sąsiedztwie.
Osiedle zostało ukształtowane na wzór domu atrialnego, korzystając z jego układu, ale skalując rozwiązania na całe założenie. Jego sercem jest obniżone terenowo patio wolne od ruchu kołowego. Jest to przestrzeń sprzyjająca zawiązywaniu więzi społecznych, z założeniem wodnym, roślinnością oraz huśtawką podwieszoną pod pieszą kładką. Teatralne schody zewnętrzne przeznaczone do siedzenia w cieniu drzewa przenikają się z indywidualnie zaprojektowanym placem zabaw. W części fitness znajduje się siłownia oraz niespotykana strefa relaksu i wyciszenia, gdzie mieszkańcy mogą poczytać książkę czy posiedzieć bujając wózek ze śpiącym dzieckiem. Wyjątkowym elementem tego miejsca jest tężnia - specjalna konstrukcja drewniana odparowująca roztwór soli, dzięki której każdy mieszkaniec osiedla może skorzystać z dobrodziejstw leczniczego mikroklimatu, niczym w prywatnym uzdrowisku. Bardzo duży nacisk podczas prac projektowych został położony na zagospodarowanie terenu wykorzystujące zróżnicowanie przestrzeni, zapewniając ciekawe miejsca dla różnych grup użytkowników.
– Największą satysfakcję sprawia nam udzielenie właściwej odpowiedzi na potrzeby przyszłych mieszkańców. Staramy się projektować z myślą właśnie o nich wyobrażając sobie różnorodne scenariusze ich życia. Mamy przekonanie, że Atrium Oliva będzie właściwym wyborem dla osób lubiących korzystać z udogodnień miejskiego stylu życia równocześnie pragnących zaznać zalet osiedlowego, pogodnego sposobu spędzania wolnego czasu. Osiedle jest połączeniem miejskiego, metropolitalnego charakteru - na styku osiedla z otoczeniem - oraz kameralnego, spokojnego miejsca, w którym można odetchnąć - wewnątrz założenia – mówi Jakub Bladowski, prezes pracowni Roark Studio.
Jednym z podstawowych założeń do projektu było uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie „very good”, czemu zostały podporządkowane prace projektowe. Wykonane zostały dodatkowe analizy i opracowania potwierdzające spełnienie restrykcyjnych wymagań dotyczących m.in. oświetlenia światłem dziennym, widoczności, wiatru, dostępu do komunikacji publicznej i alternatywnych źródeł transportu.
W inwestycji zaprojektowano odpowiednią liczbę miejsc dla rowerów w postaci wieszaków i stojaków. Większość miejsc postojowych w halach garażowych ma możliwość zamontowania ładowarki dla samochodów elektrycznych, a przy miejscach zewnętrznych została zaprojektowana ogólnodostępna stacja ładowania.
Osiedle zostało wyposażone w panele fotowoltaiczne wspomagające m.in. oświetlenie części wspólnych, oświetlenie LED na terenie i we wnętrzach części wspólnych, ogrzewanie z miejskiej sieci cieplnej.