Data dodania: 20/12/2021

Panattoni zrealizuje w Bydgoszczy obiekt typu BTS o powierzchni 140 000 mkw. dla platformy internetowej Zalando. To największa umowa najmu zawarta w tym roku. Inwestycja przejdzie certyfikację BREEAM na poziomie „excellent”.

Deweloper Panattoni rozpoczął współpracę z Zalando, europejską platformą internetową. W ramach inwestycji powstanie ponad 140 000 mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej oraz biurowej – budynek biurowy będzie miał trzy kondygnacje. Powstanie też łącznik pomiędzy halą magazynową i obiektem dla kierowców, a także place manewrowe, drogi i parkingi. Zatrudnienie znajdzie tu docelowo do 3,5 tysiąca osób.

Zalando powiększa przestrzeń logistyczną w Polsce. Nową inwestycję w Bydgoszczy zrealizuje Panattoni.

– Popyt na powierzchnie dedykowane sektorowi e-commerce jest olbrzymi, bo szybko rośnie liczba klientów różnych platform zakupowych. W ubiegłym roku w Europie było 480,9 mln użytkowników handlu elektronicznego. Przewiduje się, że do końca tego roku, liczba ta wzrośnie do  507 mln. Nowe obiekty pod e-commerce nie tylko muszą obsłużyć rosnący wolumen zamówień, ale wymagają też wyższej jakości oraz przystosowania do prac większej liczby osób. Ich projektowanie powinno też uwzględnić nowe wydajne systemy magazynowania, pakowania i zwrotów, jak również niezbędną infrastrukturę budowlaną potrzebną do przyjęcia nowych technologii stosowanych przez przemysł – komentuje Mathieu Giguere, Managing Director działu European Cross Border Team w Panattoni.

Budowa nowego centrum logistycznego Zalando w Bydgoszczy ruszy z początkiem nowego roku, a jej zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2023 r. Inwestycja przejdzie certyfikację w systemie BREEAM na poziomie „excellent”. Rozwiązania proekologiczne obejmą m.in. wzmocnioną izolację termiczną budynków, stacje ładowania samochodów elektrycznych, gromadzenie i redystrybucję wody deszczowej, inteligentne systemy zarządzania, zieleń, strefy wypoczynkowe oraz inne udogodnienia poprawiające samopoczucie przyszłych użytkowników.

To nie jedyna inwestycja Zalando w Polsce. Powstające już centrum logistyczne w zlokalizowanych pod Bydgoszczą Białych Błotach zajmie ponad 100 000 mkw. i zapewni dodatkową powierzchnię magazynową. W tej lokalizacji powstanie około 800 miejsc pracy. Otwarcie centrum logistycznego zaplanowano na marzec 2022 roku. Aktualnie Zalando dysponuje w Polsce obiektami w Gryfinie, Olsztynku i Głuchowie.