Data dodania: 11/04/2023

Pierwszy w Polsce szpital rozbudowywany przy wykorzystaniu ekologicznej technologii modułowej.  Szpital w Ostródzie przy ulicy Jagiełły powiększy się o nowe skrzydło z izbą przyjęć i oddziałem chirurgii. Za rozbudowę odpowiada gdańska spółka Ekoinbud, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

Szpital w Ostródzie przy ulicy Jagiełły zyska nową część realizowaną w technologii modułowej.

Projekt modernizacji ostródzkiego szpitala zakłada rozbudowę obiektu w kierunku ulicy Jagiełły. Po jej ukończeniu całkowita powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić 1588,8 mkw. Łącznie na terenie szpitala powstaną aż 102 pomieszczenia podstawowe oraz dodatkowe pomieszczenia techniczne i komunikacyjne. W ramach inwestycji w szpitalu powstaną sale zabiegowe o zróżnicowanym przeznaczeniu, wybudowany zostanie nowy podjazd dla karetek oraz ciągi piesze w otoczeniu obiektu. Projekt obejmuje również zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych. – Z olbrzymią satysfakcją przystąpiliśmy do tej realizacji, mając na uwadze, że po lotniskach, to właśnie szpitale należą do najbardziej wymagających technicznie obiektów – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Ekoinbud.


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Kluczowym aspektem projektu rozbudowy ostródzkiego szpitala jest wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych. Są to konstrukcje charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostają w oparciu o lite drewno KVH, które następnie jest klejone warstwowo. Ze względu na swoje właściwości, materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty.
 
Ważną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest ich pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzenie ekologicznego mikroklimatu. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, latem chroniąc go przed ciepłem zewnętrznym, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku.
 
Kolejnym innowacyjnym proekologicznym rozwiązaniem, które zostanie zaimplementowane w budynku, jest mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wykorzystaniem technologii modułowej, w dłuższej perspektywie nie tylko znacznie obniży zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale też dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu.
 
– Realizacja wymaga głównie spełnienia specyficznych wymagań technicznych opisanych dla tego typu budynków w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych czy architektury i wykończenia – mówi Michał Buczyński, project manager Ekoinbud. – Budynek zostanie zrealizowany w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, składających się z prefabrykowanych paneli ściennych, stropowych i dachowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie poddasza technicznego, na którym przewidziano instalację urządzeń wentylacyjnych.

Zakończenie rozbudowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie przewidziane jest na czwarty kwartał 2023 r.