Data dodania: 13/03/2013

Współczesna Architektura Krajobrazu ma ogromny wpływ na nasze otoczenie. Od dobrej jakości przestrzeni publicznych zależy kształtowanie lokalnych społeczności, a piękny ogród jest doskonałym dopełnieniem wymarzonego domu. Aby zrozumieć i docenić wpływ tej jakże ważnej dziedziny portal www.sztuka-krajobrazu.pl po raz pierwszy organizuje Plebiscyt „Polski Krajobraz 2012”.

W tym roku konkurs Polski Krajobraz 2012 ma swoją inauguracyjną edycję. Zaczęło się od zbierania propozycji od projektantów. Zgłoszenia były przyjmowane w dwóch kategoriach: przestrzeni publicznych i ogrodów prywatnych. Zdecydowanie więcej propozycji otrzymano w pierwszej z nich, co można przyjąć za dobrą monetę – znak, że inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do jakości przestrzeni, jaką tworzą.

Wśród przestrzeni publicznych o tytuł najlepszych walczą między innymi parki, place, aleje, fontanna oraz różnego rodzaju przestrzenie rekreacyjne. Ich charakter jest bardzo zróżnicowany – zgłoszono kompleksową rewaloryzację i modernizację zabytkowego Parku Zdrojowego w Konstancinie- Jeziornej projektu firmy ABIES Architektura Krajobrazu oraz nowoczesne i proste Zagospodarowanie Zielenią przy Małopolskim Ogrodzie Sztuki autorstwa pracowni projektowej LAND-ARCH.

Nie zabrakło bardzo ważnych dla mieszkańców miast projektów placów i rynków. Są to realizacje o szczególnym wymiarze społecznym. Dobrym tego przykładem jest Plac św. Jakuba w Szczyrku projektu Studia EL oraz Przemysława Janusza lub Placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach autorstwa biura Chodor-Projekt. Równie ciekawy co otoczony zabytkami Rynek w Skawinie pracowni projektowej LAND-ARCH jest nowoczesny plac przed zabytkowym Dworcem Głównym we Wrocławiu- Grupy 5 Architekci.

W kategorii ogrodów prywatnych konkurencja jest nieco mniejsza, ale wszystkie zgłoszone realizacje z pewnością warte są uwagi. Tu do wyboru są między innymi ogrody wokół wolnostojących domów, mały ogródek przy szeregówce czy ogrody położone na zróżnicowanym terenie.

Prezentacje wszystkich realizacji można znaleźć na stronach www.sztuka-krajobrazu.pl. Formularz głosowania na najlepsze realizacje znajduje się na stronie głównej portalu.

Konkurs trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2013 r., a wyniki zostaną ogłoszone na początku maja. Oprócz publiczności, zwycięzców wskaże także profesjonalne jury.

Fot. Plac przed Dworcem Głównym we Wrocławiu / Grupa 5 Architekci