Worker
Wróć do Pulsu Budownictwa
Kraków: Startuje renowacja przy ulicy Skałecznej
28.03.2025

Kraków: Startuje renowacja przy ulicy Skałecznej

W centrum krakowskiego Kazimierza, przy ulicy Skałecznej 1-3-5-7 rozpoczyna się renowacja kompleksu czterech kamienic. W nowym układzie zaplanowano 124 lokale mieszkalne i 10 usługowych o łącznej powierzchni ponad 5 tys. mkw. Odrestauryzowane zostaną wnętrza obiektu, w tym posadzki i klatki schodowe, a także fasada. Budynek przy ulicy Skałecznej 1-3-5-7 powstał w latach 1912-1918. Zaprojektował go krakowski architekt Jan Zawiejski, pełniący również rolę architekta miejskiego, autor również Teatru im. Słowackiego, Kamienicy Turnauów czy dawnej Akademii Handlowej przy ul. Kapucyńskiej. Kamienica przy Skałecznej 1-3-5-7 posiada 6 kondygnacji (5 pięter) – po przebudowie zaplanowano w nowym układzie 124 apartamenty o metrażach od 20 do ponad 60 mkw. W ofercie znalazło się też 10 lokali usługowych, z możliwością łączenia ich w większe przestrzenie. Całkowita powierzchnia wszystkich lokali w kamienicy wynosi ok. 5200 mkw. Inwestorem i nadzorcą prac budowlanych jest Koneser Group, firma zajmująca się profesjonalną rewitalizacją zabytkowych nieruchomości w Krakowie, założona przez zespół lokalnych architektów. Spółka ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji w najlepszych krakowskich lokalizacjach Starego Miasta i Kazimierza. – Jesteśmy właścicielem kamienic od ok. pół roku – tłumaczy Filip Wojdak, prezes zarządu Koneser Group. – Od razu po zakupie przystąpiliśmy do opracowania planu modernizacji tych ważnych kazimierzowskich budynków. Do tej pory ulica Skałeczna była w tym miejscu na mapie jedynie punktem tranzytowym. Jesteśmy przekonani, że dzięki rewitalizacji i pojawieniu się nowych lokali usługowych i gastronomicznych w parterze, ten fragment miasta ożyje – dodaje Filip Wojdak. Ważnym elementem prac remontowych będzie odbudowanie oryginalnych, możliwych do rewitalizacji elementów m.in. zabytkowych zdobień i płaskorzeźb na fasadzie budynku. Wewnątrz odrestaurowane zostaną posadzki, tynki czy klatki schodowe, wyremontowane i wzmocnione będą także balkony. Dzięki pracom rewitalizacyjnym kamienice zyskają windy oraz przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Renowacja prowadzona jest w oparciu o archiwalne materiały źródłowe i w konsultacji z ekspertami w dziedzinie architektury, historii sztuki i budownictwa.
Zdjęcie Michał Oksiński
Autorem artykułu jest:Michał Oksiński
W centrum krakowskiego Kazimierza, przy ulicy Skałecznej 1-3-5-7 rozpoczyna się renowacja kompleksu czterech kamienic. W nowym układzie zaplanowano 124 lokale mieszkalne i 10 usługowych o łącznej powierzchni ponad 5 tys. mkw. Odrestauryzowane zostaną wnętrza obiektu, w tym posadzki i klatki schodowe, a także fasada.
Budynek przy ulicy Skałecznej 1-3-5-7 powstał w latach 1912-1918. Zaprojektował go krakowski architekt Jan Zawiejski, pełniący również rolę architekta miejskiego, autor również Teatru im. Słowackiego, Kamienicy Turnauów czy dawnej Akademii Handlowej przy ul. Kapucyńskiej. Kamienica przy Skałecznej 1-3-5-7 posiada 6 kondygnacji (5 pięter) – po przebudowie zaplanowano w nowym układzie 124 apartamenty o metrażach od 20 do ponad 60 mkw. W ofercie znalazło się też 10 lokali usługowych, z możliwością łączenia ich w większe przestrzenie. Całkowita powierzchnia wszystkich lokali w kamienicy wynosi ok. 5200 mkw.
Inwestorem i nadzorcą prac budowlanych jest Koneser Group, firma zajmująca się profesjonalną rewitalizacją zabytkowych nieruchomości w Krakowie, założona przez zespół lokalnych architektów. Spółka ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji w najlepszych krakowskich lokalizacjach Starego Miasta i Kazimierza.
– Jesteśmy właścicielem kamienic od ok. pół roku – tłumaczy Filip Wojdak, prezes zarządu Koneser Group. – Od razu po zakupie przystąpiliśmy do opracowania planu modernizacji tych ważnych kazimierzowskich budynków. Do tej pory ulica Skałeczna była w tym miejscu na mapie jedynie punktem tranzytowym. Jesteśmy przekonani, że dzięki rewitalizacji i pojawieniu się nowych lokali usługowych i gastronomicznych w parterze, ten fragment miasta ożyje – dodaje Filip Wojdak.
Upsell background

Chcesz uzyskać pełen dostęp do informacji o inwestycjach i zleceniach z całej Polski?

Ważnym elementem prac remontowych będzie odbudowanie oryginalnych, możliwych do rewitalizacji elementów m.in. zabytkowych zdobień i płaskorzeźb na fasadzie budynku. Wewnątrz odrestaurowane zostaną posadzki, tynki czy klatki schodowe, wyremontowane i wzmocnione będą także balkony. Dzięki pracom rewitalizacyjnym kamienice zyskają windy oraz przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Renowacja prowadzona jest w oparciu o archiwalne materiały źródłowe i w konsultacji z ekspertami w dziedzinie architektury, historii sztuki i budownictwa.
Udostępnij artykuł: